سیاهه کتابهای مبصر السلطنه

ميراث مكتوب - میرزا حسین خان مبصّر السلطنه فرزند محمود اصفهانی از کارگزاران و حاکمان درجه سوم دورۀ قاجاریه به حساب می آید که در مدت 30 سال عهده دار مشاغل متعددی بود. در سال 1304 ق سررشته دار و مأمور انتظام مالیات توتون و تنباکوی کرمانشاه و همدان شد و در همان سال به ریاست گمرک کاشان منصوب شد. در سال 1314 ق به ریاست گمرک اصفهان رسید و لقب سرتیپی نیز به او اعطا شد. در سال 1315 ق به مبصّر السلطنه ملقب و مأمور گمرک آذربایجان شد. در روزگار مشروطه چندی در کاشان بود. پس از آن در سال 1325 ق رئیس تلگراف کرمانشاه شد و در سال 1326 ق علاوه بر تلگرافخانۀ مشهد ریاست غلۀ مشهد نیز به او سپرده شد. سپس به معاونت حکومت ناحیۀ اراک رسید و در همان ایام از طرف وزارت جنگ مفتش کل جمع آوری قشون در کلیۀ مناطق خطۀ غرب شد. در سال 1304 ش پس از ممنوعیت به کارگیری القاب نام خانوادگی ناصری را برای خود انتخاب کرد. مبصرالسلطنه در سال 1344 ق برای معالجه به اروپا رفت و در شهر پاریس فوت کرد. او علاوه بر آشنایی با موسیقی به زبان فرانسه و انگلیسی نیز شناخت داشت.
فهرست حاضر، فهرست کتابهای مبصرالسلطنه است که به همراه اسناد دیگری توسط نوادگان او در اختیار خانم دکتر منصوره اتحادیه و اینجانب قرار گرفت. این مجموعه اسناد با عنوان مراسلات طهران در سال 1384 ش به چاپ رسید، اما به دلیل ضنت ناشر نام اینجانب از عنوان روی جلد کتاب برداشته شد، و به دلیل خسّت او علاوه بر تغییر مقدمۀ برخی از پیوستها از جملۀ این فهرست و برخی اسناد خرید و فروش زمینهای قلهک و نیز نمایۀ اصطلاحات آن حذف شد.

آنچه در بالا مطالعه کردید بخشی از مقاله «سیاهۀ کتابهای مبصرالسلطنه» نگاشتۀ سید سعید میرمحمدصادق است که در دفتر اول مجله اوراق عتیق منتشر شده است. برای مشاهده متن کامل مقاله بر روی گزینه دریافت فایل کلیک کنید.
افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.