نیایش های عارفانه از تذکرة الاولیای عطار در یک کتاب

ميراث مكتوب - بی گمان نیایش های عارفانه تذکرة الاولیاء می تواند جام جان هر طالب حقیقت جویی را از بادۀ مهر و معرفت مالامال سازند و لحظاتی شیرین و شورانگیز را برای او فراهم آورند تا گرد و غبار زندگی روزمره را از جان خود فرو شوید و در جهان راز آلود و اثیری نیایش پروازهایی معنوی و به یاد ماندنی را تجربه کند.

نیایش یکی از عمیق ترین و اصیل ترین نیازهای آدمی، در همۀ زمان ها و مکان ها بوده است و در زمانۀ ما، به خاطر ویژگی های خاص دوران جدید، نیاز انسان ها به دعا بسیار شده است. انسان جدید که بر اثر مصرف گرایی، رفاه زدگی، کمیت گرایی، عقل گرایی افراطی، ماده پرستی و ماشین زدگی، به شدت خسته و فرسوده شده و حس تنهایی، واماندگی و اضطراب سراپای او را فراگرفته است، بیش از هر انسان دیگری به معنا و آرامشی که دعا به او تقدیم می کند، نیاز دارد.

کتاب تو مرا بسی شامل همۀ نیایش های موجود در کتاب تذکرة الاولیاء، از شاهکارهای بی بدیل ایران زمین است. زبان شکرین و شیوا، خلوص عارفانه، شور عاشقانه و نیز محتوای ژرف و شگرف از ویژگی های نیایش های این مجموعه اند.

در این کتاب کلیۀ نیایش های موجود از تذکرة الاولیای عطار شرح داده شده است. این اثر شامل مقدمه، متن نیایش های تذکرة الاولیا، واژه نامه، نمایه نام ها، نمایه بن مایه ها است.

گردآورنده در پیشگفتار کتاب گزارشی از شیوۀ کار خود به دست داده است. «جایگاه دعا در تصویرهای گوناگون از خدا» عنوان فصل اول این کتاب است. نویسنده در این گفتار به این موضوع توجه کرده است که چه تصویرهایی از خدا در جامعۀ ما وجود دارد و هرکدام از این تصویرها چه مدل هایی از رابطۀ انسان و خدا را پدید می آورند و درون هرکدام از این مدل ها دعا چه جایگاهی را دارد.

کتاب تو مرا بسی (نیایش های عارفانه از تذکرة الاولیای عطار) نوشته ايرج شهبازي در 232 صفحه به بهای 110000 ریال از سوی نشر دوستان منتشر شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.