اشارات طبی خاقانی و کتاب پنجوش سلامت

ميراث مكتوب - ديوان خاقانی، از جهت در بر گرفتن اشارات نجومی، طبّی، مذهبی (اسلامی و ترسايی و ...)، اساطيری، تاريخی، اشاره به رسوم و فرهنگ عاميانه، و ...، جايگاه والايی در ميان ميراث ادب پارسی دارد.
همين پشتوانۀ فرهنگی گسترده و متنوّع، از يكسو، كار شرح و تصحيح ديوان او را هرچه بيشتر دشوار كرده و از سوی ديگر، علّت ديرآشنايی شاعر شده است، به گونه ای كه جز خواص، كمتر كسی تاب و توان همدمی با او را دارد. به نظر میرسد كه خاقانی بيش از ديگر نوابغ ادب ايران زمين از آگاهی های خود در جهت آفرينش های ادبی بهره برده، چنانكه پنداری برای همين آفرينش های بديع، اين همه دانش اندوزی كرده است.
خاقانی شاعری صاحب سبك است. «طريق غريب» او تئوری خاص خود را دارد. او از نخستين شاعران پارسی است كه رفتار هنری ويژه و سازمانمندی را در پيش گرفته و سخنش از بوطيقای شگفتی پيروی می كند. بايد برجسته ترين شاخصِ سطح فكری طريق غريب او را استفادۀ گسترده از اشارات و باورهای مختلف و متنوّع دانست. آگاهی های گونه گون شاعر، چون با تخيّل سرشار و طبع نوجوی او در هم می آميزد، مضامين، تعابير، و تصاوير بديع و رنگارنگ آفريده می شود. گاه ظرافت و باريكی اين پيوند، چنان است كه جز با كندوكاو و ژرف نگری خاص در منابع، نمی توان تاروپود نهان و آشكار سخن را از هم جدا كرد.

«اشارات طبي خاقاني و كتاب پنجوش (سلامت دفتر چهارم شرح مشكلات خاقاني)» عنوان مقاله اي نگاشته سعيد مهدوي فر است كه در شماره 78 كتاب ماه ادبيات منتشر شده است.

براي بهره گيري از متن كامل اين مقاله بر روي گزينه دريافت فايل كليك كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.