«اشراق» به خانه چهارم رسید

ميراث مكتوب - «اشراق» نام سالنامه فلسفۀ اسلامی است که از سال 2010 میلادی به کوشش انستیتوی فلسفه آکادمی علوم روسیه، با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفۀ ایران و بنیاد مطالعات اسلامی روسیه به چاپ می رسد. اشراق نشریۀ تخصصی در روسیه است که به حیطۀ وسیع اندیشه های فلسفی اسلامی اختصاص دارد.
دکتر توفیق ابراهیم، یکی از نویسندگان سالنامۀ «اشراق» است. وی با اشاره به جایگاه فلسفۀ اسلامی در کشورهای غربی می گوید: «فلسفه اسلامی دستاورد عالی اسلام است. این فلسفه بخودی خود به صورت گفتمان دو فرهنگ، فرهنگ باستانی و فرهنگ اسلامی که بر ادیان توحیدی استوار بود، ترکیبی بسیار جالب ایجاد کرد. یکی از اهداف سالنامه « اشراق» انتقال حال و هوای آن گفتمان، همکاری نمایندگان ادیان و اقوام مختلف در خلق فلسفه است».
سالنامۀ اشراق سعی دارد دانشمندانی از کشورهای ژاپن، آمریکا، ایتالیا، مصر را با هم پیوند دهد. بخش بسیاری از این مجله دیدگاه های اندیشمندان روسیه و ایران است. اوایل سال 2008 میلادی در انستیتوی فلسفه آکادمی علوم روسیه بخش فلسفه جهان اسلام دایر شد. آندری اسمیرنوف دکترای علم فلسفه و عضو وابسته آکادمی علوم روسیه ریاست آن را عهده دار است. وی نویسنده آثاری دربارۀ اندیشمندان مشهور اسلامی، از جمله ابن عربی، ابن خلدون، سهروردی است.
شماره چهارم نشریۀ اشراق در برگیرنده مقاله هایی از نویسندگان و محققان برجسته در حوزه فلسفه و عرفان اسلامی می باشد. حمید رضا آیت اللهی، غلامرضا اعوانی، سید محمد خامنه ای، محمد خاتمی، عبدالحسین خسرو پناه، فرهاد دفتری ،غلامحسین ابراهیمی دینانی، علی اکبر ولایتی از نویسندگان ایرانی مقاله¬های این شماره هستند. نویسندگانی از روسیه و آمریکا، بلژیک، سوییس، لبنان، پاکستان، کانادا، ایتالیا و انگلیس نیز در این شماره مقاله دارند.
موضوع اصلی شمارۀ چهارم اشراق، بررسی دیدگاه های شخصیت های فلسفی دوره خواجه نصیرالدین طوسی می باشد.
در انتشار این شماره از سالنامۀ اشراق، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران و موسسۀ مطالعات اسماعیلیه لندن نیز مشارکت نموده اند.

فایل کامل سه شماره از نشریۀ اشراق را می توانید در لینکهای زیر دریافت کنید.

« فایل مقالات سالنامۀ فلسفۀ اسلامی اشراق ( شمارۀ 1)«
فایل مقالات سالنامۀ فلسفۀ اسلامی اشراق ( شمارۀ 2)«
فایل مقالات سالنامۀ فلسفۀ اسلامی اشراق ( شمارۀ 3)
افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.