کلیات اشعار خواجوی کرمانی بازنشر شد

ميراث مكتوب - کتاب ارزشمند «کلیات اشعار مولانا الاعظم خواجو الکرمانی» به شیوۀ چاپ نفیس عکسی، با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان، کتابخانه و موزه ملی ملک تهران، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کرمان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در یک‌هزار نسخه بازنشر شده است.

نسخه منتشر شده، نسخه‌ای از کلیات خواجوی کرمانی است که به شماره ثبت 5980 در کتابخانه و موزه ملی ملک نگه‌داری می‌شود. این نسخه به وسیله محمد ابن عمران کرمانی در سال 750 هجری کتابت شده است.

کاتب در شمسۀ صفحه عنوان، نسخه را اینگونه معرفی می‌کند: «هوالله کلیات اشعار مولانا الاعظم خواجوالکرمانی ادام الله فضله» که نشانگر کتابت نسخه در زمان حیات مولف یعنی خواجوی کرمانی است. کاتب نسخه، کتاب را بر اساس تاریخ یادشده در انجامه، در 19 صفر سال 750 هجری قمری کتابت کرده است.

متن نسخه اصلی در 25 سطر نوشته شده به ترتیبی که صفحه‌آرایی غزلیات و قصاید در دو ستون و مثنوی‌ها در چهار ستون تنظیم شده است. خط نسخه در فهرست نسخه‌های خطی فارسی نستعلیق معرفی می‌شود و این خطا به فهرست‌واره دست ‌نوشت‌های ایران نیز راه پیدا کرده است. خط نسخه اما تعلیق تحریری است که در سده‌های هفتم و هشتم هجری در کتابت آثار ادبی کاربرد داشته است.
صفحه‌آرایی کتاب به صورت دوستونی برای غزل و قصیده و چهارستونی برای مثنوی‌ها طراحی شده است.

کمال‌الدین ابوالعطاء محمود بن علی ‌بن محمود، مشهور به خواجوی کرمانی، زاده سال ۶۸۹ هجری در کرمان و درگذشته سال ۷۵۲ هجری در شیراز، یکی از شاعران بزرگ نیمه نخست سده هشتم هجری است.

خواجوی کرمانی در قالب‌های غزل، قصیده، مسمط، ترکیب‌بند، ترجیع‌بند، رباعی، قطعه و مستزاد، شعر سروده و آثاری نیز به نثر پدید آورده است. این شاعر بزرگ ایران در شهر شیراز به خاک سپرده شده است.منبع: كتابخانه و موزه ملك

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.