بازخوانی و تحلیل نامه های فارسی دوره صفویه

ميراث مكتوب - آثار مكتوب زبان فارسي در اقصي نقاط جهان پراكنده است و مكاتيب يا نامه هاي باقي مانده بخشي از اين آثار هستند كه مي توانند بعضي مسايل تاريخي را روشن كنند. دوره صفويه از دوره هاي مهم تاريخ ايران به ويژه از حيث ارتباط با غرب (اروپا) است. بسياري از مسايل تاريخ معاصر، ريشه در روابط و مناسبات آن دوره دارد. در موزه ملي ورشو، بخش آرشيو اسناد تاريخي چندين نامه فارسي موجود است كه منبع مهمي براي پژوهش در باب روابط ايران و لهستان در عصر صفوي به شمار مي رود.
در اين مقاله ضمن اشاره اي كوتاه به روابط دو كشور به معرفي و بازخواني اين نامه ها پرداخته شده است. علاوه بر اين درباره اشخاصي كه نويسنده و مخاطب نامه ها بوده اند نيز مطالبي ارايه شده كه براي خواننده فارسي زبان كمتر آشناست. موضوع نامه ها اغلب سياسي است و اين مسئله بر اهميت آن ها از حيث تاريخي مي افزايد. در اين نامه ها گاه به صراحت و گاه با اشاره مسائل في ما بين مورد بحث قرار گرفته است و در نهايت معلوم مي شود كه وجود دشمن مشترك (عثماني) عامل اصلي نزديكي ميان شاهان صفوي و حكمرانان لهستان بوده است.

براي مطالعه متن كامل مقاله «بازخوانی و تحلیل نامه های فارسی دوره صفویه» نوشته محمد تقوي و استانيسلاو ياشكوفسكي كه در شماره پنجم اسناد بهارستان منتشر شده است بر روي فايل پايين كليك كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.