بررسي منابع مكتوب مطالعه معماري و تاريخ ساسانيان

ميراث مكتوب - مطالعه تاريخ دوره ساسانيان به عللي چون كمبود منابع نوشتاري دست اول و در هم تنيدگي آن با تاريخ اسطوره‌اي داراي دشواري ‌هاي فراواني است. بررسي معماري آن دوره نيز پيچيدگي‌هايي دارد، هم به علت ماهيت متكثر معماري و هم كمبود متون تاريخي‌اي كه به وضوح آثار آن دوره را توصيف كنند.
هدف اين مقاله تحليل منابع مكتوبي است كه در آنها وجوه مختلف تاريخ و معماري ساسانيان بررسي شده است. براي رسيدن به اين مقصود، منابع را با پنج موضوع اصلي «تاريخ»، «دين»، «جغرافيا» و «معماري» تحليل مي‌ كنيم كه هر بخش خود به چند دسته تقسيم مي‌شود. شماري از منابع را دقيق ‌تر توصيف و به شماري ديگر فقط اشاره كرده‌ايم. به نظر مي‌رسد براي شناخت درست تاريخ و معماري ساسانيان هم به پژوهش ‌هاي معاصر، كه بيشترشان توسط غربيان نوشته شده‌اند، و هم متون تاريخي، كه منابع دست اول به شمار مي‌روند، نياز داريم.
ديگر اين‌ كه وظيفه محققان ايراني است كه در حوزه تاريخ، با اتكا بر منابع دست اول و شناخت تاريخ اسطوره‌اي، و در حوزه معماري، با مراجعه به خودِ آثار براي روشن‌‌تر كردن نقاط مبهم آن دوره بكوشند.

ادامه مقاله «بررسي منابع مكتوب مطالعه معماري و تاريخ ساسانيان» نوشته احسان طهماسبي كه در شماره 179 كتاب ماه هنر به چاپ رسيده است در فايل پايين بخوانيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.