فلسفه ایرانی و فلسفه تطبیقی

ميراث مكتوب - در میان پژوهندگان تاریخ فرهنگ ایران در دورۀ اسلامی، هانری کُربَن به لحاظ گسترۀ پژوهش های نوآورانه جایگاه ویژه ای دارد. پژوهش های کربن به لحاظ اسلوب علمی و روش فلسفی، و تأملات او دربارۀ اندیشۀ ایرانی، چنان پرتوی بر زوایای تاریک اندیشه و معنویت ایرانی افکنده است که به جرأت می توان گفت که با مرگ او در قلمرو پژوهش های این فیلسوف دربارۀ برخی از وجوه اندیشۀ ایرانی هیچ پژوهشی بدون نظری به دستاوردهای نوشته های او ممکن نخواهد شد.

پشتوانۀ کوشش های کربن در تجدید اندیشیدن دربارۀ فلسفۀ ایرانی دورۀ اسلامی، آنچه او «فلسفۀ ایرانی - اسلامی» می نامد، برجسته کردن ضرورت فهم معنای عام تمدن ایرانی در کلیت آن است که فلسفه و، به نظر کربن، بویژه فلسفۀ اشراقی شالودۀ استوار و هم چون مایۀ تداوم آن از ورای دوره های تاریخی متفاوت، از ایران مزدایی تا ایران شیعی، بوده است. کربن به مناسبت هایی به عبارتی از سهروردی در کلمة التصوف استناد کرده است که شیخ اشراق خود را مجدد اندیشیدن فرزانگان باستانی ایران خوانده و گفته است که در تدوین حکمت اشراقی کسی بر او پیشی نجسته است.

فلسفۀ ايراني و فلسفۀ تطبيقي از جمله آثاری است که دیدگاه هانری کربن را دربارۀ اندیشمندان و سخنواران ایرانی مقایسه کرده است.

ويراست تازۀ این کتاب، شامل مقدمه‌اي از مترجم و همچنين اصلاح برخي اشباهات است كه ناخواسته در چاپ قبلی وارد كتاب شده بود.

اين كتاب چهار مقاله از كربن را شامل مي‌شود كه طي سال‌هاي 1975 تا 1976 نوشته شدند. نسخۀ فرانسوي اين اثر سال 1369 توسط انجمن حكمت و فلسفه ايران منتشر شد.

مقالۀ نخست، ارتباط ميان فلسفه تطبيقي و پديدارشناسي را بررسي مي‌كند و مقالۀ دوم، به جريان ‌هاي فلسفي ميرداماد، ملاصدرا و رجبعلي تبريزي اختصاص دارد.

بررسي انديشه و تاثير سه فيلسوف آذربايجاني، سهروردي، ودود تبريزي و رجبعلي تبريزي، موضوع بخش سوم است. كربن در فصل چهارم، فلسفه ايراني را پس از ابن‌رشد بررسي كرده است.

یادآور می شود اين كتاب با ترجمه سيدجواد طباطبايي در سال 1369 با همكاري انجمن ايران‌شناسي فرانسه و انتشارات توس منتشر شده بود و ویراست تازۀ آن در شمارگان 2000 نسخه به بهای 160000 ریال از سوی انتشارات مینوی خرد منتشر شده است.

.........................................................

نظر کاربر: ابوطالب هروی کرمانشاهی
شنبه 25 آبان 1392 - 20:21

پروفسور هنری کربن-رحمه الله علیه- از پر حق ترین افراد در زمینه ی علوم معقول بر ما ایرانی ها و شیعیان است. ایشان اگر چه یک مقدار توجه زیادی به اسماعیلیه و شیخیه و اشراقیون داشتند ولی با عدم مستور داشت زحمات افرادی چون حسین نصر و مهدی محقق و جلال آشتیانی و چند نفر معدود دیگر، فی المجموع اثر گذارترین فرد در زمینه ی نشر حکمت متعالیه به غرب بشری زنده یاد کربن است. حتی اگر او را تنها با کتاب تاریخ فلسفه ی اسلامی اش که خالی از اشتباه هم نیست بسنجیم باز عیار بالا و والایی در این عرصه دارد. با اینکه مدتی قبل همایش گونه ای به یادش برپاشد ولی جا دارد چند همایش و کنگره به یاد و برای او برپا شود. در تهران و قم و پاریس. روحش شاد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.