کار اهل فرهنگ را باید اهل فرهنگ پیش ببرند

ميراث مكتوب - سيزدهمين ديدار دوستانه مركز پژوهشي ميراث مكتوب صبح امروز 29 آبان با حضور دكتر سيد عباس صالحي، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از اساتيد و صاحب نظران در اين مركز برگزار شد.

در ابتداي اين نشست دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب با اشاره به اینکه دیدارهای دوستانۀ این مرکز ثمرات بسیاری برای اهل علم داشته است، بیان کرد: در این مدت که نشست های دوستانه در مرکز پژوهشی میراث مکتوب برپا شده است، بیش از هفت نفر از بخش خصوصی حامی مالی انتشار کتاب های مرکز پژوهشی میراث مکتوب شده اند که این موضوع از نتایج دیدارهای دوستانه است.

وی با اشاره به آثار برگزیدۀ مرکز پژوهشی میراث مکتوب در سیزدهمین «آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی» گفت: در سیزدهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی که روز گذشته 28 آبان برگزار شد، از آثاری چون المقنع في الحساب الهندي به تصحيح محمد مهدي كاوه يزدي و رضا افخمي عقدا، الرسالة المحيطية با مقدمۀ يونس كرامتي و «كتابشناسي آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره» اثر عارف نوشاهی و مقالۀ «جمع الجمع اشتباهات از فهرست نگاری تا تصحیح متون» نگاشتۀ ابوالفضل حافظیان بابلی که در ضمیمۀ شمارۀ 3 دوماهنامه «گزارش میراث» منتشر شده است تجلیل به عمل آمد.

مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب از رونمایی کتاب جامع التواریخ (بخش اسلام و ایران) خبر داد و گفت: کتاب جامع التواریخ (بخش ایران و اسلام) اثر رشید الدین فضل الله همدانی به تصحیح استاد محمد روشن به زودي منتشر مي شود و مراسم رونمایی از این کتاب اواخر آذرماه همزمان با هفتۀ پژوهش برگزار خواهد شد. این اثر یکی از مفصل ترین آثار خواجه رشیدالدین فضل الله است و هر جلد حدود 1000 صفحه است و دورۀ چهارجلدی مجموعۀ رشیدیه نیز به تصحیح دکتر هاشم رجب زاده در نوبت انتشار است و امیدواریم سال آینده موفق شویم همایشی برای خواجه رشیدالدین فضل الله برگزار کنیم.

دکتر ایرانی به افزایش بازدید آمار سایت مرکز پژوهشی میراث مکتوب اشاره کرد و گفت: بازدید سایت مرکز هم اکنون به نزدیک 1500 بازدیدکننده در روز رسیده و این نشان دهندۀ رشد اطلاع رسانی این مرکز است.

در ادامه این دیدار دوستانه دکتر ابراهیم ذاکر، دکتر محمدحسن ابریشمی، دکتر محمود جعفری دهقی و دکتر رضا فیض نظرات و پیشنهادات خود را به دکتر سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کردند.

دکتر حسین معصومی همدانی در ادامۀ این دیدار دوستانه با انتقاد از عدم معرفی درست آثار ارزشمند ایران در جهان بیان کرد: ما در ایران آثار زیادی در حوزۀ تحقیق متون داریم که بالقوه خوانندگانی در خارج از کشور دارد و متأسفانه نظامی برای معرفی این آثار وجود ندارد. به عنوان مثال مؤسسه ای مانند میراث مکتوب می تواند متصدی این کار شود و با کتاب فروشان معتبر اروپایی در این باره مذاکره کند.

دکتر معصومی همدانی ادامه داد: یکی دیگر از چیزهایی که لازم داریم کتابشناسی گزیده انتشارات ایران به یکی از زبان های جهانی مانند انگلیسی، فرانسه و عربی است و متأسفانه اطلاع رسانی ما دربارۀ آثار ایران در جهان بسیار کم است. شايسته است اهل فن از آثار با ارزش در حوزه فرهنگ ايراني و اسلامي گزيده اي تهيه كنند.

دکتر سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در سیزدهمین دیدار دوستانۀ مرکز پژوهشی میراث مکتوب حضور داشت، در سخنانی کوتاه بیان کرد: برای من امروز روز دلنشینی بود . به برخی از اساتید غیاباً ارادت داشتم و امروز کسانی را که بر گردن من حق استادی داشتند را از نزدیک زیارت کردم.

دکتر صالحی ادامه داد: طبیعی است کار اهل فرهنگ را باید اهل فرهنگ پیش ببرند و ما در وزارت ارشاد به عنوان خادم اهل فرهنگ کمک خواهيم كرد که کارها پیش برود. بخش قابل توجهی از دلبستگی من این است با نگاهی که اهل فرهنگ به فرهنگ ایرانی – اسلامی دارند این مسیر با همۀ موانع رو به جلو برود. از اشاراتی که در این جلسه از سوی اساتید شد بهره خواهم برد و ان شاء الله این بزم با همین بنا باقی باشد.


مشروح گزارش اين ديدار دوستانه به زودي بر روي سايت مركز پژوهشي ميراث مكتوب قرار خواهد گرفت.


گزارش تصویری مرتبط

دیدار دوستانه مرکز پژوهشی میراث مکتوب - 29 آبان

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.