انتشار نفحات الانس عبدالرحمان جامی در تاجیکستان

ميراث مكتوب - چندی قبل به همت کتابخانۀ ملی جمهوری تاجیکستان و حمایت مالی سفارت جمهوری اسلامی ایران به مناسبت 600 سالگی شاعر و حکیم و فیلسوف بزرگی فارسی عبدالرحمان جامی، اثر مهم و معروف عرفانی او نفحات الانس از سوی انتشارات «پیوند» در شهر دوشنبۀ تاجیکستان منتشر شد.

کتاب مذکور به کوشش دو تن از اساتید دانشگاه دولتی خجند تاجیکستان دکتر معتبر عاقلاوا و دکتر بهرام میرسعیداف و زیر نظر علمی و آکادمیک ناصرجان سلیم اف - رئیس کتابخانۀ ملی جمهوری تاجیکستان انجام فراهم آمده است و پدیدآورندگان نیز به طور مداوم بر آن توضیح و فهارسی افزوده اند.

آن گونه که تهیه کنندگان متن در مقدمۀ کتاب یادآور شدند، برای آماده سازی متن این تذکرۀ عرفانی، از نسخۀ چاپ شدۀ کتاب مزبور، که به کوشش دانشمند معروف ایرانی دکتر محمود عابدی در سال 1386 در ایران منتشر گردیده است، کمک گرفته اند؛ اما با این همه در جریان کار، از دو نسخۀ خطی محفوظ در کتابخانه ملی تاجیکستان با شمارگان 1210، که کتابت آن در سال 911 هجری (1506 میلادی) انجام شده، و همچنین نسخۀ خطی محفوظ در مخزن دستنویس های انستیتوی شرق شناسی و میراث خطی آکادمی علوم جمهوری تاجیکستان با شمارگان 453 ، که به قلم دوست محمد بن سلطان محمدنام کاتب در تاریخ 25 جمادی الاول سال 936 هجری کتابت شده، استفاده شده است. افزون بر این، اساتید دانشگاه دولتی خجند ضمن تهیۀ متن کتاب از یک نسخۀ چاپی تاشکند که در سال 1915 در این شهر به زیور طبع آراسته شده، نیز بهره گرفته اند.

از امتیاز های چاپ جدید نفحات الانس، شرحی است که عبدالغفور لاری برای پسر عبدالرحمان جامی، ضیاالدین توسف، در سال 1506 نوشته و بر متن کتاب نفحات الانس الحاق شده است. این شرح به کار بازخوانی متن اصلی کتاب و توضیح برخی از واژه گان خاص نثر صوفیه نیز کمک می کند.

بر چاپ جدید این کتاب ارزشمند عبدالرحمان جامی که به تازگی در تاجیکستان انجام شده است، دکتر علی اصغر شعردوست، سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، یادداشتی نوشته و نشر این اثر بزرگ را عاملی مهم در گسترش همکاری های سفارت جمهوری اسلامی ایران با نهادهای فرهنگی تاجیکستان در امور نشر آثار و گنجینه های فرهنگی و میراث مشترک فارسی زبانان جهان دانسته است.

گزارش از دكتر نورعلی نورزاد


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.