جستاری در حرفه کتاب پردازی

ميراث مكتوب - كسانى كه مدت زيادى از وقت خود را بر روى يك موضوع صرف مى كنند خوب مى دانند كه در چنين شرايطى ذهن محقق بر روى كلمات و مفاهيم خاصى كه ارتباط جدى با موضوع تحقيق دارند، حساس مى شود. متونى را كه پيشتر بارها ديده ايم براى ما معناى تازه اى پيدا مى كنند و تازه هاى منتشرشده در موضوع مورد توجه ما معمولاً زودتر از ديگران به دستمان مى رسد. كسانى از اهالى تحقيق هم كه به هر نحوى از مطلب تازه اى در آن مورد برخورد مى كنند، ما را مطلع مى كنند و گويى همه چيز دست به دست هم مى دهد تا تلاش هاى ما به ثمر بنشيند. اين مصداق همان سخن حضرت امير عليه اسلام است كه «من طلب شيئاً ناله او بعضه» كه (شريف الرضى، 1372، حكمت 379)
بيش از دو سال پيش نگارنده كار تحقيق و بررسى نقش علمى و جايگاه اجتماعي وراقان در تمدن اسلامى را آغاز كرد و تا حد ممكن هر منبع و تحقيقى كه دربارۀ وراقان به طور مستقل يا مشتمل وجود داشت، شناخته و در صورت امكان تهيه كرده است.
يكى از تازه ترين كتاب هايى كه دربارۀ اين موضوع منتشرشده،
اثرى است با عنوان: موسوعه الوراقه و الوراقين فى الحضاره كه به كوشش دكتر خيرالله سعيد روانه بازار نشر كشورهاى عربى شده است.

ادامه مقاله «جستاری در حرفه کتاب پردازی (بررسى موسوعه الوراقه والوراقين في الحضاره العربيه الاسلاميه)» نوشته مهدي مجتهدي كه در شماره دوازدهم كتاب ماه كليات منتشر شده است بر روي فايل پايين مطالعه كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.