نضد الایضاح فی ترتیب ایضاح الاشتباه؛ اثری از ملامحمد بن محسن فیض کاشانی

ميراث مكتوب - یکی از میراث ماندگار علامه حلی کتاب ایضاح الاشتباه فی أسماء الرواة است. وی در این کتاب اسامی رجال و محدثین، و انساب و کنیه و القاب آنان را گرد آورده و کوشیده است اغلاط و نادرستیها و درآمیختگیها و تصحیفاتی که در ضبط این اسامی وارد شده، برطرف سازد. چنین به نظر می رسد که این نخستین اثر در نوع خود در میان آثار شیعی است که به چنین موضوعی پرداخته است.

چهار سده پس از تألیف این کتاب، ملا محمد فرزند ملا محسن فيض كاشاني (1039 ـ 1115 هـ) به منظور سهولت در استفاده از این اثر درصدد برآمد اسامی رجال و محدثین را در این کتاب به ترتیب حروف الفبا مرتب سازد و در عین حال نکاتی را در شرح حال اسامی بدان بیفزاید و برخی اطلاعات موجود در کتاب را تصحیح نماید. حاصل تلاش وی در کتابی با عنوان نضد الایضاح فی ترتیب ایضاح الاشتباه گرد آمده است.

نضد الایضاح به تازگی از سوی کتابخانه آیة الله مرعشی نجفی با تصحیح محمدرضا انصاری قمی منتشر شده است، و مصحح علاوه بر نسخه شماره 8050 کتابخانه مرعشی، از چاپ پیشین آن (کلکته: 1271 هـ ) نیز بهره برده است. گفتنی است در سال 1351 ش نیز چاپ کلکته به صورت افست همراه با مقدمه و فهارس از سوی دکتر محمود رامیار در ایران بازچاپ شده است.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.