کتاب موسوعة مؤلفی الامامیة ج 14 و 15

ميراث مكتوب - کتاب موسوعة مؤلفی الامامیة(ج 14 و 15) از سوي انتشارات مجمع الفکر الاسلامی منتشر شده است.

جلد 14 كتاب موسوعة مؤلفی الامامیة از خلیل آریافر تا رستم نوچه فلاح را در بر می‌گیرد و جلد 15 حاوی نام‌های رسول تا رومینا یمینی می‌شود.

موسوعه مؤلفی الامامیه یکی از معدود موسوعه‌هایی است که در داخل ایران دارد به سرانجام مشخصی می‌رسد. هر چند کند، ولی امید به اتمام آن هست.

به تازگی دو جلد 14 و 15 آن منتشر شده است. جلد 14 از خلیل آریافر تا رستم نوچه فلاح را در بر می‌گیرد و جلد 15 حاوی نام‌های رسول تا رومینا یمینی می‌شود. مزیت این موسوعه در آن است که همه مؤلفین شیعه مذهب را در بر می‌گیرد و عالم بودن یا نبودن، دانشگاهی و غیردانشگاهی برای آن فرقی ندارد. به طور مثال در صفحات 299 تا 311 جلد چهارم، ابتدا شرح حال مختصر و سپس کل آثار ذبیح الله منصوری معرفی شده است: «ذبیح الله بن انتخاب الدولة منصوری حکیم الهی الرشتی». و باز مزیت دیگر این موسوعه آن است که از یک اثر، چاپ‌های مختلف یا نسخه‌های آن را آدرس می‌دهد. شاید بتوان ادعا کرد بهترین جمع‌آوری از آثار منصوری در این موسوعه انجام شده که 201 اثر وی را گردآوری و معرفی کرده است.

در جلد پانزدهم (ص 37 ـ 43) هم یک شرح حال دارد با عنوان «رسول بن عباس جعفریان» (1384 ق ـ ) که شرح حال مختصری از استاد جعفریان است با معرفی 84 اثر ایشان است. در همین جلد (ص 159 ـ 165) شرح حال مختصر و معرفی مفصل آثار آیت الله استادی ذیل رضا بن خداداد استادی مقدم الطهرانی آمده است. در این شرح حال، 97 اثر آیت الله استادی با ذکر چاپ‌های متعدد بیان شده است.

منبع: كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.