تصحیح نسخه نویافته ای از تاریخ طبرستان

ميراث مكتوب - تاریخ طبرستان کتابی تاریخی اثر بهاءالدین محمدبن حسن بن اسفندیار کاتب است که در حدود ۶۱۳ قمری تألیف شده‌است. موضوع آن در مورد تاریخ طبرستان از ایام قدیم و بنیاد عمارت شهرها و خصایص و عجایب آن دیار و ذکر ملوک، علما، حکما و شعرای محلی است.

تاریخ طبرستان از چهار بخش تشکیل شده‌است و در موضوع خود معتبر است و مطالبی در بردارد که در اثر دیگر نمی ‌توان یافت.

نثر آن جز در مقدمه از نمونه‌های دلپذیر انشاي فارسی است. تمام نسخه‌های موجود آن در برگیرندۀ وقایع تا سال ۷۶۰ قمری است و تقریباً حوادث ۱۵۰ ساله بعد از تألیف توسط اولیاءالله آملی بدان افزوده شده‌است. نسخۀ کامل آن به اهتمام عباس اقبال در سال ۱۳۲۰ در دو جلد منتشر شد.

هم اكنون پس از هفتاد سال که از انتشار نخستین متن تصحیح شدۀ کتاب تاریخ طبرستان ابن اسفندیار، نسخۀ نویافته‌ای از این کتاب پس از نسخه ‌برداری و تصحیح و حاشیه‌ نویسی به كوشش دکتر افشین پرتو و با همراهي دکتر ابوالفضل تقی ‌پور و استاد اسدالله عمادی منتشر شده است.

با توجه به اينكه اين كتاب کهن ‏ترین اثر درباب تاریخ ‏نگاری طبرستان است، دكتر افشين پرتو در تصحيح جديد از كتاب تاريخ طبرستان مي كوشد واژه ها و عبارات عربی، طبری و دیلمی را به فارسی برگرداند.

تصحيح كتاب تاریخ طبرستان به كوشش دكتر افشين پرتو در قطع وزیری، 576 صفحه و به بهاي 350000 ريال از سوي نشر ميرماه منتشر و روانۀ بازار نشر شده است.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.