فهرستواره نسخه هاي خطي كيميا در کتابخانه های ایران

ميراث مكتوب - اگرچه تاكنون آثاري در خصوص علم شيمي از دانشمندان ايراني دورۀ پيش از اسلام به جاي نمانده است، ولي از روي شواهد و قراين بسيار گويا، از جمله پيشرفت زياد در صنايعي كه با علم شيمي پيوند ناگسستني دارند و گفتۀ علماي ساير ملل دربارۀ علماي ايران كه در علم شيمي و كيميا صاحب آثار و رساله هايي بوده اند و ساير ملل از آن برخوردار شده اند و از آثاري كه علماي بعد از اسلام ايران به زبان عربي نوشته اند و كتاب هاي آنان پر از اصطلاحات و نام هاي فارسي است، چنين برمي آيد كه ايرانيان سابقۀ ممتدي در علم شيمي و كيميا داشته اند.

اهميت تهيۀ فهرست يا فهرستوارۀ اختصاصي از ميراث مكتوب يك دانش خاص، امروزه بر همگان روشن و مبرهن است. تحقيقات آينده دربارۀ يك علم، زماني جامع خواهد بود كه اطلاعات ما دربارۀ آثار موجود از آن علم به ميزان قابل توجهي گسترده باشد.

كتاب حاضر، فهرستوارۀ نسخه هاي خطي علم كيميا (شيمي) از روزگاران كهن تا سده هاي پيشين است كه در كتابخانه هاي ايران موجود است.

این فهرستواره اختصاصی به معرفی نسخه‌های خطی موجود از علم کیمیا در کتابخانه‌های ایران پرداخته و سعی نموده تا یک بسامدی از میزان موجودی آن ارائه نماید.

فهرستوارۀ نسخه هاي خطي كيميا و علوم وابسته در كتابخانه هاي ايران به كوشش زهره مازيار و نسيبه رنجبردار و از سوي انتشارات سفير اردهال به چاپ رسيده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.