«تقاسيم البلاد» نسخه خطي نويافته اي درموضوع نجوم

ميراث مكتوب - از ميان شاخه ها و موضوعات مختلف ميراث ارزشمند اسلامي ميراث به جاى مانده از اين تمدن باشكوه در حوزه جغرافيا، به ويژه بخشي از آن كه با نقشه نگارى اسلامى ارتباط دارد، توجه كم ترى را در ميان پژوهشگران مسلمان به خود جلب كرده است. حال آن كه شرق شناسان غربي بيش از يك صد و پنجاه سال است كه به اهتمام خود، بررسى و پژوهش درباره دانش جغرافياى مسلمانان و ميراث نقشه نگارى آنان را آغاز كرده اند. گواه بر اين ادعا، انتشار چاپ عكسى رنگى نسخه خطى نفيس كتاب الاقاليم اصطخرى (مورخ 569 ق) توسط مولر در سال 1839 م و به دنبال آن كارهاى كنراد ميلر در حوزه جغرافيا و نقشه نگارى اسلامى در آغاز سده بيستم ميلادى است.
با اين حال، ناگفته هاى اين حوزه كم نيست و در لابه لاى
نسخه هاى خطى مرتبط و يا حتي غيرمرتبط با موضوع جغرافيا و در
جاهايى دور از انتظار، مى توان نقشه هاى جغرافيايي اسلامي را يافت كه تا كنون از ديد پژوهشگران پنهان مانده اند. از آن جمله مى توان به نقشه ربع مسكون در صفحات 358 پ 359 ر از «سفينه تبريز» (نسخه خطى نسخه شماره 14590 كتابخانه مجلس شوراى اسلامى)، و نقشه جهان نماى نيمه افتاده اى در يك نسخه خطى و طالع بيني فارسي به شماره434 LJS در كتابخانه تقويم و طالع بيني فارسى، به شماره دانشگاه پنسيلوانيا اشاره كرد.

مقاله «تقاسيم البلاد» نسخه خطي نويافته اي درموضوع نجوم و نقشه هاي جغرافيايي» نوشته احمد خامه يار كه در شماره 182 كتاب ماه تاريخ و جغرافيا منتشر شده است بر روي گزينه دريافت فايل مطالعه كنيد.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.