مقالات «میراث علمی اسلام و ایران (3)»/2

ترتیب و توالی سال‌های عادی و کبیسه

ميراث مكتوب - مقالۀ «ترتیب و توالی سال‌های عادی و کبیسه در بازۀ زمانی 3920 سال هجری شمسی (940- تا 2979)» نوشتۀ محمدرضا صیاد در شمارۀ سوم «میراث علمی اسلام و ایران» به چاپ رسیده است.

در بخشي از اين مقاله آمده است:
بعد از تصویب «قانون تبدیل بروج به ماه‌های فارسی از نوروز 1304 شمسی» در جلسۀ 148 دورۀ پنجم مجلس شورای ملی ایران در تاریخ سه شنبه شب 11 فروردین 1304 ، مسئلۀ ترتیب و توالی سال‌های عادی و کبیسه، و روش تعیین آنها در تقویم هجری شمسی، همواره مورد توجه تقویم‌پژوهان معاصر ایرانی بوده و هر کدام از آنها به طور عالمانه به پژوهش‌های گسترده در زمینۀ مذکور پرداخته و در حل این مسئله کوشش‌ها نموده‌اند. در رویارویی با مسئلۀ مذکور، تقویم‌پژوهان به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند. گروه اول که معتقد به وجود شیوۀ منظم کبیسه‌گیری در تقویم هجری شمسی بوده، با قبول مقدار متوسط طول سال شمسی حقیقی بر پایۀ رصدهای نجومی در طی سال‌های اخیر یا مقدار طول سال شمسی پیشنهادی نزدیک به آن، آرایه‌هایی برای ترتیب و توالی سال‌های عادی و کبیسه، و روش‌هایی نیز برای تعیین آنها در تقویم هجری شمسی، ابداع و ارائه کرده‌اند که به ترتیب زمانی اولین نشر آثارشان (به زبان فارسی) به شرح زیرند.
زنده‌یاد ذبیح‌الله بهروز (1268-1350هجری شمسی)، برای ترتیب و توالی سال‌های عادی و کبیسه در تقویم هجری شمسی، دورۀ 2820 ساله را پیشنهاد کرده است. این دوره، از اول فروردین 2345- (به روش منجمان که از نظر آنها سال صِفر معنی دارد.) یا 2346- (به روش مورخان که از نظر آنها سال صِفر معنی ندارد.)، آغاز و در 30 اسفند 474 به پایان رسیده، و دورۀ بعدی آن، از اول فروردین 475، آغاز و در 30 اسفند 3294 به انجام خواهد رسید.

براي مطالعه ادامه اين مقاله بر روي گزينه دريافت فايل كليك كنيد.دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.