معرفی و بررسی کتاب «رده ‌شناسی زبانهای ایرانی»

ميراث مكتوب - مجموعه دوجلدي رده‌شناسی زبانهای ایرانی، جلد 1و 2 پس از مدتهاي مديد شرح مفصلي از پژوهشهاي اخير در رده‌شناسي زبان را، با به خدمت گرفتن مواد زباني روشنگر از زبان فارسي و ديگر زبانهاي ايراني ايران و خارج از ايران به خوانندگان فارسي‌زبان، ارائه مي ‌كند.
رده‌ شناسي زبان در چند دهه اخير به منزله رويكردي قوي و مستقل به زبان، با بذل توجه دقيق هم به ويژگيهاي جزئي زبانهاي خاص و هم به الگوهاي كلي‌اي كه در بين زبانها ديده مي‌شوند، ظاهر شده است.
اين رويكرد در خصوص همگانيهاي زباني دست به تعميم مي‌زند و در عين حال شرح نظام‌ مندي از گوناگوني زباني به دست مي‌دهد. استاد محمد دبيرمقدم متخصص پيشتازي است در سطح جهاني در به كاربستن رده‌شناسي زبان به زبانهاي ايراني، و كتاب او كه ديري انتظارش مي‌رفت به طور تحسين ‌برانگيزي اين هدف را برآورده مي‌كند.
این اثر دو جلدی که حاصل سالها تحقیق و پژوهش مؤلف آن، درباره رده‌شناسی زبانهای ایرانی است به تازگي از سوي انتشارات سمت منتشر شده است.
در جلسه نقد و بررسي كتاب «رده شناسي زبانهاي ايراني» استاداني همچون دکتر علی‌ اشرف صادقی، دکتر حسن رضایی باغ‌ بیدی و دکتر محمد راسخ ‌مهند به بررسی ویژگی ها و نوآوری های به‌ کار رفته در تدوین این کتاب خواهند پرداخت.
این جلسه در روز یکشنبه 24 آذرماه سال جاری از ساعت 14 الی 16 در محل سازمان مطالعه و تدوین (سمت) واقع در بزرگراه جلال‌ آل ‌احمد، غرب پل یادگار امام (ره)، برگزار می‌شود و ورود برای عموم علاقه ‌مندان آزاد است.

..........................................................

نظر کاربر: خرم هاشمی
يكشنبه 8 دي 1392 - 18:43

سلام. از کدام کتابفروشی این کتاب ارزشمند دکتر دبیر مقدم را می توانم تهیه کنم؟ متشکرم هاشمی از تالش.

پاسخ مركز پژوهشي ميراث مكتوب: ناشر اين كتاب انتشارات سمت است كه فروشگاه آن در تهران، خيابان انقلاب، خيابان ابوريحان، شماره ١٠٧، تلفن: ٦٦٤١٧٨٥٧ واقع است.
افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.