مقالات «گزارش میراث 54 و 55»/5

ترجیع بندی نویافته از فانی خشتی

ميراث مكتوب - ملاغلامعلي خشتي متخلص به «فاني» فرزند ملاعلي اكبر، شاعر قرن سيزدهم و اوايل قرن چهاردهم هجري است. سال تولد او مشخص نيست. وي اصالتا برازجاني بوده، از اين رو در تذكرۀ مرآت الفصاحه «فاني برازجاني» معرفي شده است، اما در «خشت» از توابع كازرون سكونت داشته است. فاني براي تحصيل به شيراز رفت و انواع علوم عقلي را در آن جا فراگرفت. او چندي نيز ساكن تهران بوده و در چه سالي به شيراز بازگشته مشخص نيست. به هرحال ديوان بيگي از تدريس وي در سال 1303 ه. در شيراز سخن مي گويد و اين كه در آن زمان او در زمرۀ فضلا و حكما و ادبا محسوب مي شده است. پس از آن ديگر اطلاعي از وي در دست نيست. برخي وفات خشتي را در حدود سال 1310 ه. مي دانند.
تاكنون جز بيست و چهار بيت، آن هم به صورت پراكنده از برخي غزليات و يك قصيده و مسمط بيتي از او در تذكره ها و ساير منابع يافت نشده بود اما ترجيع بندي از وي تحت عنوان «ترجيع بند ملا غلامعلي خشتي» در جنگ خطي 4048 محفوظ در كتابخانه مركزي دانشگاه تهران كه در سده سيزدهم يا چهاردهم هجري كتابت شده است (نك دانش پژوه، فهرست كتابخانه مركزي دانشگاه تهران 3033) وجود دارد.

ادامه مقاله «ترجیع بندی نویافته از فانی خشتی» كه در شماره 54 و 55 دوماهنامه گزارش ميراث منتشر شده است بر روي فايل پايين بخوانيد.
دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.