شب سید جعفر شهیدی

ميراث مكتوب - به مناسبت ششمین سالروز درگذشت دکتر سید جعفر شهیدی، مجله بخارا با همکاری مؤسسه لغت نامه دهخدا، بنیاد فرهنگی اجتماعی ملت، دایرة المعارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و گنجینه پژوهشی ایرج افشار «شب سید جعفر شهیدی» را عصر روز دوشنبه 23 دی ماه برگزار می کند.

سید مصطفی محقق داماد، غلامرضا ستوده، جلیل تجلیل، علی افخمی، رسول جعفریان، محمد علی مهدوی راد، محسن شهیدی و علی دهباشی دربارۀ وجوه مختلف زندگی و آثار سید جعفر شهیدی سخن خواهند گفت، پیام احمد مهدوی دامغانی قرائت خواهد شد و فیلم مستند منوچهر مشیری از زندگی استاد نیز به نمایش درخواهد آمد.

اين مراسم روز دوشنبه 23 دی ماه 1392، ساعت 17 در خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره 12 کانون زبان فارسی برگزار مي شود.


آشنایی با دكتر سید جعفر شهیدی

سید جعفر شهیدی (۱۲۹۷ در بروجرد - ۲۳ دی ۱۳۸۶ در تهران) رئیس موسسه لغت ‌نامه دهخدا و مرکز بین ‌المللی آموزش زبان فارسی، استاد تمام دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و از پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی، فقه و تاریخ اسلام بود.

شهیدی از شاگردان برجسته علی‌ اکبر دهخدا و بدیع ‌الزمان فروزانفر در دانشگاه تهران بود و در سال ۱۳۴۰ دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی و تاریخ دریافت کرد. او همچنین در حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف زیر نظر سید حسین طباطبائی بروجردی، سید ابوالقاسم خویی تحصیل کرد و درجه اجتهاد داشت.
او به جز همکاری در تدوین فرهنگ معین و لغت‌نامه دهخدا، ۴ عنوان ترجمه، ۳ عنوان تصحیح و تعداد زیادی تالیف دارد که شماری از کتاب ‌های وی به زبان ‌های بیگانه ترجمه شدند و جایزه دریافت کردند.
برخورد با محمد معین، باب آشنایی وی را به حضور علی ‌اکبر دهخدا فراهم کرد و بعد از تشکیل موسسه لغت‌ نامه دهخدا، معاونت سازمان را به‌ عهده گرفت. سپس علامه دهخدا از سیدجعفر شهیدی دعوت به همکاری کرد و در نامه‌ای به دکتر آذر (وزیر فرهنگ وقت) نوشت: «او اگر نه در نوع خود بی‌ نظیر، ولی کم‌ نظیر است.» دهخدا در این نامه می‌خواهد که به جای ۲۲ ساعت، به او شش ساعت تدریس اختصاص دهند تا بقیه وقتش را در لغت ‌نامه دهخدا بگذراند. مدتی این ‌گونه می‌گذرد، تا سال ۱۳۴۰ که با مدرک دکتری به دانشگاه منتقل می‌شود. تدریس در دانشگاه تا حدود سال ۱۳۴۵ ادامه پیدا می ‌کند، اما بعد با ناامنی دانشگاه، دانشجویان خود را به لغت ‌نامه می‌برد. پس از سال‌ ها نیز، تا پایان عمر وی هنوز دانشجویانش چهارشنبه‌ ها به دفتر وی در موسسه لغت ‌نامه دهخدا می‌ رفتند و با شهیدی جلساتی را داشتند. بعد از مرگ محمد معین، شهیدی مسئولیت اداره سازمان لغت نامه دهخدا را بر عهده گرفت. او در زمینه ‌های ادبیات عرب و فارسی استادی بنام بود و درک محضر و همنشینی با استادانی نظیر بدیع ‌الزمان فروزانفر، دهخدا، جلال ‌الدین همائی و محمد معین اعتبار علمی و معنوی او را دو چندان کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.