شیوه عاشقی، در ستایش مولانا

ميراث مكتوب - کتاب شیوه عاشقی، در ستایش مولانا نوشته اندرو هاروی با ترجمه فیروزان زهادی توسط انتشارات هیرمند منتشر شده است.

محور اصلي انديشه مولوي شاعر بزرگ عشق است و شايد همين ويژگي سبب شده است كه در طي قرن ها بسياري به خواندن آثارش بپردازند. گذشته از فارسي زبانان مردم كشورهاي ديگر هم ترجمۀ
شعرهاي او را مي خوانند و در آثار او به پژوهش مي پردازند.

شيوه عاشقي كتابي است از هاروي مولاناپژوه انگليسي كه چند اثر دربارۀ مولوي و آثار او نوشته است. كتاب حاضر گويا نخستين كتابي باشد كه از او به زبان فارسي ترجمه شده است. متن اصلي اين كتاب نخستين بار در سال 1944 منتشر شده و پس از آن چندبار تجديد چاپ شده است.

کتاب شیوه عاشقی، در ستایش مولانا متن سخنرانی های نویسنده در سان فرانسیسکو، در مؤسسه مطالعات بنیادی کالیفرنیا طی ماه های آوریل، مه و ژوئن سال ۱۹۹۳ و در گرامیداشت مولاناست که نویسنده آن ها را سر و صورت داده و بخش هایی بر آن افزوده تا به شکل کنونی، پس از ترجمه پیش روی خواننده ایرانی قرار گرفته است.

نویسنده در درآمد کتاب به سبک کتاب های کهن عرفانی، از رویای خود سخن می گوید «در خواب پیرمردی را دیدم که در مسجدی خالی از مردم و روشن از پرتو آفتاب نشسته بود و من از او پرسیدم چگونه می توانم از مولانا در آمریکای عصر جدید حرف بزنم؟ پیرمرد لبخندی زد و گفت عاشقانه و موشکافانه، مستانه و در نهایت هشیاری».

کتاب 10 فصل دارد که به ترتیب با این عناوین مشخص شده اند، سفری در راه عشق، بهای عبودیت، فرو پژمردن و شکفتن، صدای سکوت، بهار سرمدی، انسان کامل، هنگامه آخرالزمان و شکوه، طفل حق، پیروزی در مرگ و عاشقانه، همچون عشق و به خاطر عشق.

در بخشی از کتاب که در پشت جلد آن درج شده است: «جهان ما سرد و افسرده است، قلوب ما سرد و افسرده است، اذهان ما سرد و افسرده است؛ تلاش و کاری که مولانا در قلمرو زبان می‌کند، این است که در نهایتِ ظرافت آن نور و گرما و شور سرمستی خداآگاهی که اطراف ما را احاطه کرده و در عمق همه ذرات هستی می‌جوشد و می‌خروشد، اما سردی منیت ما، سردی اذهان ما و سردی دل و جان ما سد راه ما می‌شود و نمی‌گذارد به آن دست پیدا کنیم، یا در هر لحظه عمر طعم دلنشین آن را بچشیم، به واقعیتی ملموس بدل کند...»

شیوه عاشقی، در ستایش مولانا در 320 صفحه با شمارگان 2000 نسخه و قیمت 175000 ريال از سوی انتشارات هیرمند منتشر شده است.
افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.