استاد سیدجعفر سجادی درگذشت

ميراث مكتوب - استاد دکتر سید جعفر سجادی، مؤلف کتاب فرهنگ لغات و اصطلاحات فلسفي دار فانی را وداع گفت.

استاد سيد جعفر سجادي در سال 1303ش در یکی از روستاهای استان اصفهان پا به عرصه وجود گذاشت. در سن 5 سالگی در محل زادگاه خویش به مکتب رفت و در این میان نیز برای امرار معاش در مزارع مشغول به کار بود. پس از مدتی به اصفهان رفت و تا سال 1322 در مدارس اسماعیلیه، مدرسه صدر، مدرسه جده، مدرسه عربان و مدرسه ملاعبدالله مشغول به تحصیل شد و علوم حوزوی چون فقه، اصول، ادبیات و فلسفه را خواند.
پس از آن به کرمانشاه رفت و در مدرسه حاج شهبازخان به تدریس طلاب جوان‌تر پرداخت و به تحصیل فقه و اصول پرداخت و دوباره به اصفهان بازگشت و پس از آن در دانشکدۀ معقول و منقول به ادامه تحصیل پرداخت. در سال 1329 فارغ‌التحصیل شد و یک سال بعد به استخدام وزارت فرهنگ در آمد و به ارومیه رفت و پس از آن به کرمانشاه منتقل شد.

وی در سال 1334 به تهران منتقل شد و برای ادامه تحصیل و دریافت درجه دکتری وارد دانشگاه معقول و منقول گردید و در تاریخ 1353ش به درجه استادی نائل گشت و در 1358 بازنشسته شد.

از آثار زنده ياد دكتر سيد جعفر سجادي مي توان به مقدمه بر منطق، فرهنگ لغات و اصطلاحات فلسفي، فرهنگ علوم عقلي، فرهنگ علوم فلسفي و كلامي، فرهنگ علوم نقلي و ادبي و فرهنگ لغات و اصطلاحات فلسفي ملاصدرا اشاره كرد.

وي همچنين در زمينه تصحيح متن نيز آثار ارزشمندي تاليف كرده است كه مي توان به تصحيح و تحشيه تفسير حدائق الحقايق، تصحيح توضيح فرهنگ المرقاة، ترجمه و تحشيه آراء اهل مدينة الفاضله ابونصر فارابي، ترجمه و تحشيه سياسات مدينه اشاره نمود.

مرکز پژوهشی میراث مکتوب درگذشت این استاد گرانقدر را به خانواده محترم ایشان و جامعه فرهنگی کشور تسلیت عرض می نماید.افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.