جلسه هم اندیشی با حضور پروفسور فرانسیس ریشار

ميراث مكتوب - مرکز پژوهشی میراث مکتوب عصر دوشنبه 16 دی ماه میزبان پروفسور فرانسیس ریشار، ایران شناس و نسخه پژوه فرانسوی و جمعی از متخصصان نسخه شناس و نیز دانشجویان علاقه مند به نسخه شناسی و فهرست نویسی نسخ خطی بود. دکتر ابوالقاسم امامی، ناصر گلباز، محمد حسین ساکت، علی صفری آق قلعه، محمدرضا وصفی، منصور صفت گل، مصطفی درایتی، محمود جعفری دهقی، محمدرضا حکیم، جمشید کیانفر، محسن جعفری مذهب، مجید غلامی جلیسه، بهروز ایمانی، سید سعید میرمحمدصادق و ... از جمله میهمانان این نشست بودند.

در آغاز جلسه دکتر اکبر ایرانی، مدیر عامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب، ضمن خوشامدگویی به حاضران یادی از استاد مرحوم ایرج افشار کرد و گفت: جلسه را با یاد مرحوم ایرج افشار آغاز می کنیم که پدر نسخه شناسی در ایران بود و با پروفسور ریشار نزدیکی و دوستی خوبی داشت. هر چه نسخه شناسان و علاقه مندان به این رشته دارند از زحمات ایشان است.

وی افزود: حضور پروفسور ریشار برای ما مغتنم و مبارک است. کارهایی که ایشان برای فرهنگ ایران کردند بسیار ستودنی است. آثار ایشان، هنرهای مختلف نسخه شناسی، و خط آرایی و دیگر اموری که بدان پرداخته اند برای ما درس و الگو است. انشاءالله فهرست نویسان، در فهرست نویسی های بعدشان از آثار پروفسور ریشار استفاده خواهند کرد.

پس از سخنان دکتر ایرانی، پروفسور ریشار دقایقی برای حاضران سخنرانی کرد. وی ضمن سپاسگزاری از برگزار کنندگان این دیدار گفت: من تجربۀ بسیار خاصی در خصوص نسخ خطی فارسی داشتم. سی سال پیش آمدند و به من گفتند که شما باید فهرست نسخ خطی فارسی بلوشه را بنویسی و کار او را تکمیل کنی. من در کار خود دو مدل داشتم یکی فهرست های مرحوم محمدتقی دانش پژوه و دیگر همکاری با دوستانی که به نسخ خطی لاتین و یونانی سر و کار داشتند و در این زمینه اطلاعات خوبی داشتند.

وی افزود: در کنار من در کتابخانه ملی پاریس یک متخصص نسخ خطی عربی بود که به من کمک بسیاری کرد. همچنین یکی از شانس های من نمایشگاه هایی بود که کتابخانۀ ملی پاریس به طور مرتب برگزار می کرد و این یک فرصت برای تحقیق در نسخ مصور و عتیق در اختیار من قرار داد.

در این نشست پروفسور ریشار همچنین، دربارۀ کدیکولوژی نسخ خطی و مشکلات و دشواری هایی که در مسیر نسخه شناسی و تهیه فهارس نسخه نویسی بر سر راه محققان وجود دارد سخن گفت. بخش اعظم نشست امروز در مرکز پژوهشی میراث مکتوب، به پرسش های حاضران در باب فهرست نویسی و نسخه شناسی و پاسخ پروفسور ریشار به آن ها اختصاص داشت.

متن کامل این نشست برای استفادۀ علاقه مندان به زودی بر روی سایت مرکز قرار می گیرد.

.........................................................

اخبار مرتبط

جلسه نسخه شناسی با حضور پرفسور ریشار


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.