متن کامل مقالات و سخنرانی های همایش کوشیار گیلانی/3

بررسی مثال های نسوی از زیج جامع کوشیار

ميراث مكتوب - ابوالحسن علی بن احمد نسوی آنچنان که در ابتدای رسالۀ بازنامه اش گفته است در سال 371 یزدگردی در ری به دنیا آمد. به دلیل علاقه به پرندگان شکاری در خدمت چندین پادشاه بود او تجربیاتش در مورد پرندگان را در شهریور 449 یزدگردی در کتاب بازنامه برای آیندگان نوشت.

آنچنان که از نوشته ها برمی آید در ریاضیات چیره دست بود چون به استاد مختص ملقب شده بود، چندین کتاب در ریاضیات از او برجای مانده است. مانند المقنع في الحساب الهند، التجرید في اصول الهندسه، الإشباع في شرح شکل القطاع و .... بنا به نوشته اش در ابتدای رسالۀ اللامع شاگرد کوشیار بوده است.

رسالۀ اللامع فی امثلة زیج جامع در سال 415 یزدگردی، 439 هـ.ق. و در 8 فصل نوشته شده است. فصل اول تقویم¬ها، فصل دوم؛ جیب و وتر، فصل سوم؛ ظل ها، فصل چهارم؛ طول دایرة البروجی حقیقی سیارات و رفتارشان فصل پنجم؛ اعمال مربوط به طالع روز و شب، فصل ششم؛ گرفتگی ها و آنچه مربوط به آن است. فصل هفتم؛ به احکام نجوم مربوط است. فصل هشتم؛ اعمالی که کمتر به آن نیاز است. نسخۀ یکتای این رساله در کتابخانۀ باتلر دانشگاه کلمبیا و به شمارۀ Smith MS.45/7 موجود می باشد.

متن كامل مقالۀ «بررسی مثال های نسوی از زیج جامع کوشیار» نوشته مريم زماني كه در «همايش ميراث علمي كوشيار گيلاني» ارائه شد بر روي فايل زير مطالعه كنيد.دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.