همایش بزرگداشت علامه دهخدا برگزار می شود

ميراث مكتوب - همایش بزرگداشت علامه علی اکبر دهخدا با حضور جمعی از فرهیختگان، استادان، دانشجویان و دوستداران فرهنگ و ادب، روز 7 اسفند ماه در موسسه لغت نامه دهخدا برگزار می شود.

این همایش به منظور ارج نهادن به کوشش ها و آثار ارزشمند علامه دهخدا برگزار می شود.

اين همايش روز چهارشنبه هفتم اسفند سال جاري از ساعت 17 تا 19 در موسسه لغت نامه دهخدا واقع در خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، ایستگاه پسیان، موقوفات دکتر محمود افشار برپا خواهد شد.

شايان ذکر است سال آینده نیز شصتمین سالگرد درگذشت علامه دهخدا در این موسسه برگزار خواهد شد.

درباره علی اکبر دهخدا

علی اکبر دهخدا در سال ۱۲۵۷ خورشیدی در تهران زاده شد. وی در زمان گشایش مدرسه علوم سیاسی وابسته به وزارت امور خارجه در سال ۱۲۷۸ شمسی ، دهخدا در آزمون ورودی مدرسه شرکت کرد و در آنجا مشغول تحصیل شد.

وی در مدت زندگی خود آثار ماندگاری را در عرصه ادبیات منتشر نمود که از این میان می توان به لغت نامه جامع دهخدا اشاره کرد که به عنوان مرجعی برای شناخت ریشه های ساختاری کلمات به کار گرفته می شود .

از جمله آثار شناخته شده وی می توان به لغت نامه، امثال حکم ، چرند و پرند (مجموعه مقالات)، فرهنگ فرانسه به زبان فارسی ،ابوریحان بیرونی ، تعلیقات بر دیوان ناصر خسرو، پندها و کلمات قصار، دیوان شعر، تصحیح های انجام شده شامل دیوان منوچهری، دیوان حافظ ، دیوان سید حسن غزنوی، دیوان مسعود سعد ، دیوان سوزنی سمرقندی، دیوان فرخی سیستانی ، دیوان ابن یمین، لغت فرس اسدی ، صحاح الفرس ، یوسف و زلیخا، ترجمه عظمت و انحطاط رومیان و ب‍ره‍ان ق‍اطع اشاره کرد.

علامه علی اکبر دهخدا در روز دوشنبه هفتم اسفند ماه ۱۳۳۴ در سن ۷۷ سالگی در خانه مسکونی خود در خیابان ایرانشهر تهران درگذشت و پیکر وی در ابن بابویه در مقبره خانوادگی به خاك سپرده شد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.