تدوين 25 هزار نسخه مشترك نسخه هاي خطي فارسي پاكستان

ميراث مكتوب - دكتر عارف نوشاهي فهرست نگار و نسخه شناس پاكستاني، كه به تازگي ‹‹كتابشناسي آثار فارسي چاپ شده در شبه قاره›› از وي به چاپ رسيده است، از تدوين 25 هزار نسخه مشترك نسخه هاي خطي فارسي در پاكستان خبر داد.
دكتر عارف نوشاهي در اين زمينه به مركز پژوهشي ميراث مكتوب گفت: فهرست مشترک نسخه های خطی فارسی پاکستان حدود 25 هزار نسخه فارسی است كه در ذیل آن معرفی خواهد شد.
وي همچنين با ابراز خرسندي از انتشار كتاب «کتاب شناسی آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره» گفت: اين کتاب از لحاظ چاپ و صحافی بسيار شكيل است بسيار خوشحالم اين اثر پس از 32 سال به اين شكل منتشر شده است.
اين نسخه شناس درباره تحقيق و تصحيح بر روي متون فارسی در شبه قاره بيان كرد: در شبه قاره افرادی هستند كه در زمينه تحقیقات در متون و ادبیات شبه قاره فعاليت مي كنند، اما مؤسسات ایرانی باید حمایت کنند که آثار چاپ شود. البته در شبه قاره مراکز ایرانی هستند که به صورت انفرادی از تحقیقات حمایت می کنند و آثار محققان را به چاپ می رسانند.
نوشاهي با اشاره به ديجيتال سازي نسخ خطي در كتابخانه هاي شبه قاره بيان كرد: در دانشگاه پنجاب اجازه عکس برداری از نسخه ها به پژوهشگران داده مي شود و کتابخانه بنگش 22 هزار نسخه خطي دارد كه تمام نسخه ها را دیجیتالی كرده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.