ارج نامه دکتر سید محمدباقر حجتی

میراث مکتوب- استاد دکتر سید محمدباقر حجتی نام آشنایی در میان محققان و مدرسان علوم قرآنی است که نیم قرن از عمر پرمایه خویش را صرف تعلیم و تدریس در این حوزه کرده است. وی از معدود روحانیانی است که در کنار طی مدارج حوزوی نزد علمای دینی، تحصیلات عالی را نیز تا دریافت درجه دکترای حکمت و فلسفه از دانشگاه تهران ادامه داده و در هر دو حوزه تحصیل، مقام و جایگاه ویژه ای یافته است.
سنت حسنه تجلیل از چهره های علمی و برجسته تاریخ شیعه یکی از بابرکت ترین و مفیدترین سنت ها در این مقوله به شمار می آید. با توجه به اینکه در بخش هایی از تاریخ پربار فرهنگ و علوم اسلامی، شخصیت های بزرگ و مؤثری بوده اند که نسل جوان امروز با آنها آشنا نیستند، ارجنامه ای با عنوان ارجنامه دکتر سید محمدباقر حجتی، به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در بزرگداشت این استاد برجسته تدوین و گردآوری شده و در آن از ایشان به عنوان نسخه پژوه برگزیده، تجلیل شده است. این ارج نامه در دوازدهمین دوره آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
کتاب در 5 فصل تنظیم شده که عبارتند از: شرح زندگی، احوال و فعالیتها؛ کتابشناسی آثار علمی و پژوهشی؛ راهنمایی، مشاوره و داوری پایان نامه؛ گفتگوها و مصاحبه هایی از استاد؛ و مقالاتی درباره استاد. در بخش پیوست ها نیز تصاویری از اجازه روایت و تصرف در امور حسبیه آیت الله العظمی محمدکاظم خراسانی (ره ) به حضرت آیت الله العظمی سید محمدباقر حجتی (ره) جد استاد دکتر حجتی؛ مجوز پوشیدن لباس روحانیت برای آیت الله العظمی سید محمدباقر حجتی (ره)؛ گواهینامه دکترای رشته معقول استاد حجتی؛ اعلام و دعوتنامه به عنوان پژوهشگر برجسته دانشگاه تهران؛ لوح تقدیر اعطای جایزه تحقیقاتی بهترین پژوهش کاربردی ادبیات و علم انسانی دانشگاه تهران؛ احراز رتبه اول طرح های علوم انسانی در پنجمین جشنواره خوارزمی؛ لوح سپاس رئیس دانشگاه تهران و... به چشم می خورد.
ارجنامه دکتر سید محمدباقر حجتی (ویژه دوازدهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی)؛ تألیف و گردآوری: دکتر علی صادقزاده وایقان و اعظم نجفقلی نژاد ورجوی؛ تهران: سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران؛ چاپ اول: 1391؛ قطع وزیری؛ 232 صفحه؛ 18000 تومان

معرفی کتاب از زکیه بیاتافزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.