فوائد رضويه‌ اي ديگر

ميراث مكتوب - چند اثر از دانشمندان شيعي موسوم به «الفوائد الرضوية» در دست است، كه اغلب آن ها را هنگامي كه به پابوسي آستان قدسي امام رضا مشرف شده اند، نگاشته اند. تاكنون هفت اثر موسوم به اين نام، شناخته شده كه عبارتند از:

1. الفوائد الرضوية، در شرح حديث راس الجالوت، تاليف قاضي سعيد قمي، كه در 14 ربيع الاول 1099ق، از تاليف آن فراغت يافته است.

2. الفوائد الرضوية، در شرح طب الرضا، تاليف مولي محمد بن محمد حسن مشهدي (م 1257ق)، كه شاگردش مولي نوروز علي بسطامي آن را تماماً در كتابش فردوس التواريخ آورده است.

3. الفوائد الرضوية في فوائد متفرقة، تاليف سيد محمد باقر بن اسماعيل رضوي محلاتي (قرن 13ق).

4. الفوائد الرضوية في شرح زيارة امام رضا، محمد بن سليمان تنكابني (م 1302ق)، كه نسخه منحصر آن در كتابخانه علامه شيخ حسين راضي حجازي در قم نگهداري می شود.

5. الفوائد الرضوية علي الفرائد المرتضوية، يا حاشيه بر فرائد الاصول (الرسائل) شيخ مرتضي انصاري (م 1282ق)، تاليف آقا رضا بن محمد هادي همداني (م 1322ق).

6. الفوائد الرضوية في احوال علماء المذهب الجعفرية، تاليف حاج شيخ عباس قمي (م 1359ق).

7. الفوائد الرضوية في اصول الفقه، تاليف شيخ محمد رضا طبسي (معاصر).

به اين آثار بايد كتاب الفوائد الطوسية شيخ حر عاملي (م 1104ق)، را نيز اضافه نمود، كه در نامگذاري و موضوع تاليف با آثار فوق، همگون است.

در اينجا اثرٍ هشتمي موسوم به الفوائد الرضوية، از عالم شيعي ديگري معرفي می گردد، كه تاكنون از انظار به دور مانده، و فقط يك نسخه از آن شناخته شده است. ابتدا درباره مولف و محتواي اين اثر، توضيحاتي ذكر می شود، پس از آن بخشي از اين كتاب ارزشمند، براي اطلاح بيشتر خوانندگان با سبك و شيوه نگارش آن ذكر می گردد.

ادامه اين مقاله نوشته علي صدرايي خويي را اینجا بخوانيد.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.