یکصد منظومه‌ عاشقانه‌ ادب فارسی

ميراث مكتوب - مجموعه‌ سترگ یکصد منظومه‌ی عاشقانه‌ ادب فارسی به‌ همت دکتر حسن ذوالفقاری از سوي نشر چشمه راهي بازار نشر شده است.

این مجموعه خلاصه‌ای است از خلاصه‌ای از یکصد منظومه‌ عاشقانه فارسی از زمان عنصری تا امروز آمده و همراه با تحلیل ارایه شده است.

در کتاب اين كتاب یکصد منظومه عاشقانه از زمان عنصری تا روزگار ما معرفی شده‌است. بخشی از این منظومه‌ ها مثل «وامق و عذرا» ، «لیلی و مجنون» و ... تاکنون در کتاب‌های دیگر چاپ شده‌اند و برخی همچون «ذره و خورشید» هنوز در هیچ کتابی به چاپ نرسیده‌اند.

دكتر ذوالفقاري در مقدمه كتاب مي گويد: «در هر بخش خلاصه‌ای از منظومه‌ها آورده شده که داستان را تحلیل کرده‌ام و نظیر‌ه‌های هر منظومه هم ذکر شده‌است. مثلاً منظومه لیلی و مجنون بعد از آن‌که نظامی آن را نوشت، 70 نظیره دارد.این کتاب حدود 1500 صفحه است و من چندین سال وقتم را صرف نوشتن آن کرده‌ام.»

در این اثر بیش از 70درصد از منظومه‌ها برای نخستین‌بار است که معرفی می‌شوند و فقط 30‌درصد از این آثارند که تصحیح و در زبان فارسی منتشر شده‌اند؛ بنابراین در این اثر ضمن معرفی حجم زیادی از منظومه‌های عاشقانه، به شرح و تحلیل و بررسی آن منظومه‌ها نیز پرداخته می‌شود و ویژگی‌های سبکی هر کدام از آن‌ها تبیین می‌شود.

ذوالفقاری درباره‌ ویژگی این مجموعه توضیح مي دهد: «این منظومه‌ها از عنصری، شاعر قرن چهارم، آغاز می‌شود و به منظومه‌های عاشقانه در قرن چهاردهم هجری می‌رسد و از آن ‌جایی که تعداد ابیات این منظومه‌ها بسیار زیاد است، من از ارائه همه ابیات آن‌ها در این اثر پژوهشی پرهیز کرده‌ام و با ارائه خلاصه‌ای از داستان منظومه‌ها، به شرح و تحلیل آن‌ها پرداخته‌ام.»

مجموعه‌ سترگ یکصد منظومه‌ی عاشقانه‌ ادب فارسی به‌ همت دکتر حسن ذوالفقاری در ۱۲۶۵ صفحه به بهاي 550000 ريال از سوي نشر چشمه منتشر شده است.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.