انتشار تصحیح انتقادی تازه ای از دیوان عطار نیشابوری

ميراث مكتوب - فریدالدین محمد عطار نیشابوری شاعر و عارف بزرگ سدۀ ششم هجری از مفاخر فرهنگ و ادبیات ایران است. اما متأسفانه آنچه از دیوان او تا پیش از این منتشر شده است معتبر و قابل اعتماد نیست زیرا آن چاپها اشعاری را در بردارد که عطار نیشابوری هرگز آنها را نسروده و همچنین ضبطهایی نادرست از سخن عطار را ارائه کرده است.

از دیوان عطار نیشابوری تاکنون دو تصحیح مشهور عرضه و چاپ شده است: یکی متن مصحح شادروان استاد سعید نفیسی است (چاپ نخستین: تهران 1319 ه.ش) که چاپ سوم آن نیز با تجدید نظر و اصلاحات در سال 1339 ه.ش انتشار یافته. تصحیح دیگری هم از این دیوان به توسط شادروان دکتر تقی تفضلی، ابتدا در ضمن انتشارات انجمن آثار ملی (1341 ه.ش) و سپس بار دیگر با تجدید نظر در عداد نشرات بنگاه ترجمه و نشر کتاب به عمل آمد که در تهران به سال 1345 ه. ش انتشار یافت و چاپ چهارم آن نیز در سال 1366 ه.ش انجام گرفت.

کتاب حاضر به گفتۀ مصححان تاکنون بهترین و معتبرترین تصحیح انتقادی از دیوان عطار نیشابوری است که مصححان آن را طی بیش از بیست سال با دقت و حوصله بر اساس هفت نسخۀ خطی کهن فراهم کرده اند. همچنین این کتاب را یک نمونۀ برجسته و عالی در تاریخ تصحیح متون ادب فارسی می توان محسوب کرد که معیارهای علمی تصحیح در آن به دقت رعایت شده است.

به گفتۀ مصححان این اثر اساس کار تصحیح 5 نسخه کامل و گه گاه نیمه کامل بوده است که مصححان ابتدا تمامی آن نسخ را به طور جداگانه استنساخ کرده اند و پس از تلفیق به ترتیب الفبایی قوافی مرتب کرده اند و پس از مقابلۀ تمامی نسخه ها با یکدیگر، تفصیل نسخه بدلها را ذیل هر غزل و قصیده در پانویس ثبت کرده اند. ضمناً در بالای هر شعری در سمت راست شمارۀ غزل یا قصیده قرار داده اند و در سمت چپ نام رمز نسخه ها را به ترتیب تقدم ثبت کرده اند که خواننده در نظر نخست پی ببرد که آن غزل و قصیده در کدام و چند نسخه بوده است و اعتبار آن را بسنجد.

شماری بسیار از اشعار را هم که به نظر مصححان به نام عطار به ویژه در نسخه های متأخر داخل شده است و نسبت آنها به عطار بعید می نماید، در بخشی دیگر با عنوان «ملحقات» ثبت و ضبط کرده اند تا در معرض نقد و نظر خوانندگان قرار گیرد.

مقدمۀ این کتاب نیز در شناخت سبک شعری و شاعری عطار و واژه نامۀ پایانی و کشف الابیات دیوان بر ارزش آن افزوده است.

دیوان عطار نیشابوری (متن انتقادی بر اساس نسخه های خطی کهن) به سعی و تصحیح مهدی مداینی، مهران افشاری و با همکاری و نظارت علیرضا امامی در شمارگان 1000 نسخه، به بهای 450000 ریال از سوی نشر چرخ منتشر شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.