‹‹آينۀ ميراث›› به تاريخچۀ چاپ كتاب هاي فارسي در شبه قاره پرداخت

میراث مکتوب - ضميمۀ 25 آينۀ ميراث (دوفصلنامۀ ويژۀ كتابشناسي، نقد كتاب و اطلاع رساني در حوزه متون) ويژۀ تاريخچۀ چاپ كتاب هاي فارسي در شبه قاره نوشتۀ معين الدين عقيل به ترجمۀ عارف نوشاهي به چاپ رسيد.
جهان اسلام از دوران دست نويس ها تا عصر چاپ، رواج چاپ در شبه قاره و آغاز چاپ آثار فارسي، آغاز چاپ سنگي و رونق چاپ آثار فارسي، انحطاط چاپ فارسي و سيري كوتاه در فهرست نويسي كتاب هاي فارسي، فهرست مطالب اين شماره از «آينه ميراث» را تشكيل مي دهد.
در بخش نخست اين شماره از آينۀ ميراث با عنوان «جهان اسلام:از دوران دست نويس ها تا عصر چاپ» آمده است: از انقلابي كه صنعت چاپ در ترويج دانش به پا كرد جهان غرب مسيحي در قرون ميانه براي تنظيم نوين زندگاني معنوي و روحاني خود آن را به خدمت گرفت و سودهايي برد، اما جهان اسلام تا آغاز ق 19 م / [‍‍‍‍‌‌‌‌‌‍‌13 ه] هنوز از آن بي بهره بود. يعني حتي پس از گذشت چهار قرن از استفاده جهان مسيحي از صنعت چاپ، اين صنعت در كشورهاي اسلامي قدم نگذاشته بود. در سرزمين مسلمان نشين همچون عثماني و مصر و ايران – كه خطر توسعه استعمار غرب در آن جا مي رفت – اگرچه چاپخانه هايي در آغاز ق 19 م / [13 ه] تأسيس شده بود، اما تا نيمۀ دوم ق 19 م / [14- 13 ه] صنعت چاپ در آن كشورها گسترش نيافت.
این تصور که مسلمانان با صنعت چاپ آشنایی پیدا نکرده بودند واقعیت ندارد، در واقع یهودی هایی که تا 1401 م/ [804 ه] از اسپانیا به عثمانی مهاجرت کردند، چاپخانه هایی در آن جا تأسیس کردند و چند کتاب مذهبی و علمی خود را به چاپ رسانیدند.
ضمیمۀ 25 دوفصلنامۀ آینۀ میراث ویژه تاریخچه کتاب های فارسی در شبه قاره به صاحب امتیازی مرکزی پژوهشی میراث مکتوب، مدیرمسئولی اکبر ایرانی و سردبیری حسن رضائی باغ بیدی منتشر شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.