«در سایۀ خورشید» مروری بر زندگی و آثار غزالی

ميراث مكتوب - کتاب در سایۀ خورشید (مروری بر زندگی و آثار غزالی توسی) نوشتۀ دکتر غلامرضا جمشیدنژاد اول از سوی انتشارات همشهری به چاپ رسید.

در میان تألیفهای بی شمار ابوحامد امام محمد غزالی که تعداد آنها را در فهرست ها و کتابشناسیها تا دویست، سیصد و حتی در حدود چهارصد کتاب و رساله یاد کرده اند، مشکاة الانوار و مصفاة الاسرار، گوهر شبچراغی را می ماند که در میان آوارهای ویرانگریهای او از کاخ فلسفه، خورشیدوار می درخشد و به شب تیره و تاری که در پی تألیف تهافت الفلاسفه او بر همه جا سایه گسترد، نور می بخشد و پرتو می افشاند.

غزالی، مشکاة الانوار و مصفاة الاسرار را در سالهای پایانی عمر تألیف کرده است و آن کتابی است با حجم کم و اهمیت بسیار ؛ زیرا از پختگی فکری و توانمندی والای روحی او حکایت دارد. راهی را که غزالی در نوشتن مشکاة الانوار در پیش گرفت پس از او دو تن از بزرگان اندیشه در ایران و جهان اسلام دنبال کردند و هر دو با نوشتن کتابهایی به تحکیم مبانی این مکتب پرداختند اما به دست کوته اندیشان حکومتگر زمان خود به شهادت رسیدند. یکی از آن دو، عین القضات همدانی ملقب به شهید همدان است و دیگری شیخ شهید، حکیم یحیی بن حَبَش سهروردی است که در شهر حلب سوریه به دست ایوبیان بردار شد.

در این کتاب که مشتمل بر هفت بخش و نوزده فصل است، علاوه بر شرح زندگی غزالی با کمک گرفتن از آثار دیگر وی، کتاب ارزشمند مشکاة الانوار او، تلخیص و بازنویسی و نقد همه جانبه شده است.
بخش نخست این کتاب به تاریخ زندگانی و آثار غزالی اختصاص دارد و بخش دوم روایتی از تدریس در نظامیۀ بغداد است. گفتارهای غزالی در مهم ترین مسأله های کلام، مقایسۀ نظریه های غزالی با نظریه های معتزله، چیستی تصوف و صوفیگری غزالی، گذر غزالی از شک عقلی به یقین اشراقی و غزالی در چلچراغ خورشید سایر بخش های این کتاب است.

در پایان نیز فهرست مآخذ برای مطالعۀ بیشتر علاقه مندان افزوده شده است تا خوانندگان کتاب غزالی در سایۀ خورشید به دانش افزایی خود دربارۀ امام محمد غزالی بیش از پیش بپردازند.

کتاب در سایۀ خورشید (مروری بر زندگی و آثار غزالی توسی) تألیف دکتر غلامرضا جمشیدنژاد اول در شمارگان 1100 نسخه، 152 صفحه، قطع رقعی، بهای 60000 ریال در سال 1392 از سوی انتشارات همشهری منتشر شده است.
افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.