بررسي‌ هايي درباره كتاب‏سازي از گذشته تاكنون

ميراث مكتوب - يكي از معضلاتي كه در سنوات اخير اهل فرهنگ و فرزانگان علم و ادب را آزرده‌خاطر ساخته است موضوع كتاب‌سازي و پخته‌خواري است.

نگارنده در اين نوشتار ضمن اينكه كوشيده است اهتمام قابل اهميت اهل تحقيق و تأليف را كه محصول دقت، ابتكار، خلاقيت، تحمل زحمات و سختي‌هاي فراوان آنان است و ريشه در روحية حقيقت ‌جويي، خردورزي و جوشش ذهني ايشان دارد، ارج نهد، بين محصولات فكري و علمي اين بزرگان و نوشته‌هايي كه نه تنها روحيه پژوهش و ژرف‌كاوي از آنها رخت بربسته، بلكه توشه‌هاي فكري و فرهنگي ديگران را به يغما برده‌اند، تفاوت قائل شده است. همچنين به اين واقعيت امعان نظر نشان داده شده كه اگرچه آثار جديد نمي‌توانند از توليدات ذهني و علمي گذشتگان و معاصرين خود بي‌تأثير باشند، ولي اين موضوع با انتحال و تدليس و سرقت ادبي تفاوت آشكاري دارد، در ادامه ريشه‌هاي كتاب‌سازي در دهه‌هاي اخير مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و عواملي كه اين ضايعة سرطاني را به وجود آورده‌اند، مشخص كرده و نمونه‌هاي مستندي هم ارائه گرديده است.

متن كامل مقاله «رويش و ريزش در تحقيق و تأليف: بررسي‌هايي درباره كتاب‏سازي از گذشته تا كنون» نوشته غلامرضا گلي زواره را كه در نشريه كتاب ماه كليات شماره پياپي 197 منتشر شده است را بر روي فايل زير بخوانيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.