مناقب الصوفیه با استاد نجیب مایل هروی

ميراث مكتوب - تصوف به عنوان یکی از گرایش های قابل اعتنا در جهان اسلام همواره در معرض ارزیابی و نقد و حتی تهاجم و تعرض قرار داشته است. اما به باور نجیب مایل هروی، مصحح دانشمند مناقب الصوفیه، اگر: «ارزش میراث صوفیه را گسترده تر از آن چه تا کنون جسته ایم، بجوییم، در می یابیم که دقایق و نکات و تفکرات صوفیانه نه تنها در گذشته، غزالی ها ساخته و مولوی ها بار آورده، بل امروز نیز می تواند همان یافته ها پاره ای از عقده های بشریت را در سطح جهان بگشاید و گوشه هایی از کشتی افتاده در گرداب آدمی را به سوی کمال رهنمون گردد.»

در طول تاریخ اسلام، تصوف، مخالفان و مدافعان فراوانی داشته و تالیفات پر شماری در هر دو جهت پرداخته شده است. مناقب الصوفیه در شمار آثاری است که در تبیین آرای اهل تصوف و پالایش آن از برخی کژی ها و ناسره ها و مستند ساختن عقاید و افعال آنان به سنت نبوی و کتاب الهی کوشیده.

قطب الدین عبادی که از او با القاب «علامه روزگار و خواجه معنی و سلطان سخن» یاد کرده اند، از دانشمندان و خطبای قرن پنجم هجری قمری است، که به جز مناقب الصوفیه، تالیف دیگری با همین انگیزه و مضمون دارد که به نام «التصفیه فی الاحوال المتصوفه» پیشتر به چاپ رسیده و از مناقب الصوفیه مفصل تر و دارای جزئیات و پیچیدگی بیشتری است.

نجیب مایل هروی این کتاب را بر اساس تنها نسخه موجود از مناقب الصوفیه تصحیح کرده، به همراه تعلیقات و پنج فهرست فنی در پایان کتاب به علاقه مندان به پژوهش در آرا و تاریخ تصوف هدیه کرده است.

چاپ سوم كتاب مناقب الصوفیه، با مقدمه، تصحیح و تعلیق نجیب مایل هروی، در 128 صفحه و بهای 100 هزار ریال به همت انتشارات مولی در سال 1393 به زیور طبع آراسته شده و برای عرضه در اختیار مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب قرار گرفته است.

معرفی کتاب از سید مهدی جهرمی


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.