مقدمه ای بر رؤیاشناسی تاریخی؛ مطالعه موردی: تصحیح انتقادی رساله منامیه

ميراث مكتوب - کتاب مقدمه ای بر رؤیاشناسی تاریخی؛ مطالعه موردی: تصحیح انتقادی رساله منامیه به تصحیح و تحقیق داریوش رحمانیان و زهرا حاتمی توسط پژوهشکده تاریخ اسلام منتشر شد.

مقدمه ای بر رؤیاشناسی تاریخی؛ مطالعه موردی: تصحیح انتقادی رساله منامیه به تصحیح و تحقیق داریوش رحمانیان و زهرا حاتمی، آخرین اثر ارائه شده پژوهشکده در نمایشگاه بیست و هفتم کتاب تهران است. پشت جلد این کتاب، درباره آن چنین نوشته است: «کتاب حاضر پژوهشی است در زمینه « رویا شناسی تاریخی». تعبیری که برای نخستین بار در این کتاب به کار رفته و ناظر بر دو معنی است: رؤیا شناسی تاریخی با محوریت رؤیا و تاریخ رؤیا شناختی با محوریت تاریخ.

رساله منامیه ابوالقاسم راز شیرازی و شرح آن به قلم جلال الدین محمد مجد الاشراف که به عنوان مطالعه موردی در پژوهش حاضر برگزیده شده اند در زمره اسناد مهم و درجه اولی هستند که به روشنی از بعضی کارکردهای سیاسی و فرهنگی خواب و خوابگزاری در عصر قاجار پرده بر می دارند.

رساله منامیه خوابی است که شیخ زین العابدین مجتهد مازندرانی درباره ناصرالدین شاه قاجار دیده است که به پیروزی وی بر دشمنی از اهل سنت – شیخ عبیدالله کرد- تعبیر شده است.»

مقدمه ای بر رؤیاشناسی تاریخی؛ مطالعه موردی: تصحیح انتقادی رساله منامیه در 166 صفحه و با قیمت 7000 تومان منتشر شده است.

منبع: انجمن ايراني تاريخ


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.