گذری بر مقاله «تنقیح المقال در قاموس الرجال»

ميراث مكتوب - اهتمام به علم رجال، که امروزه در حوزه های علمیه و محیط های دانشگاهی کمتر بدان عنایت می شود، از سوی اقل قلیل، بسی جای خرسندی و مسرت است. متن پژوهی در آثار عالمان بزرگ اسلامی که که در دهۀ اخیر رشد چشمگیری داشته است نیز مایۀ مباهات است، خصوصاً که مجلات تخصصی نیز بدین مهم پرداخته و مطالب متنوعی پیرامون علم رجال و علوم وابستۀ آن منتشر کرده اند.

نقد مطالب با شیوه های علمی نیز که از دیرباز مرسوم بوده و هست سبب رشد و شکوفایی هر علم، و ایجاز زمینۀ مناسب برای درک صحیح و واقع بینانۀ آن برای متخصص می گردد.

باری، مقالۀ «تنقیح المقال در قاموس الرجال» نوشتۀ آقای دکتر پرویز رستگار، که در فصلنامۀ کتابهای اسلامی به چاپ رسیده است به صورت یک جانبه به نقد آرای مؤلف تنقیح المقال، علامه رجالی، شیخ عبدالله مامقانی و چاپ تحقیقی آن پرداخته؛ و در مقابل، از کلیۀ مواضع شیخ محمدتقی شوشتری صاحب «قاموس الرجال» دفاع کرده است.

«گذری بر مقالۀ تنقیح المقال در قاموس الرجال» زیر نظر آیت الله شیخ محمدرضا مامقانی و تدوین سید صادق حسینی اشکوری تحلیلی است بر این مقاله. این گفتار سعی دارد بررسی های غیرمنصفانۀ مقالۀ مذکور را مستند به آرای علمی و نقل قولهای اهل فن نموده و ثابت کند که در موارد متعدد پایه های استنادی آن مقالۀ سست و غیر علمی است.

تنقیح المقال، ابتدا در سه مجلد، به قطع رحلی همراه با سه کتاب دیگر – که بدان مرتبط است ولی هرکدام تألیفی مجزاست – منتشر شده است.

گذری بر مقاله «تنقیح المقال در قاموس الرجال» زیر نظر استاد آیت الله شیخ محمدرضا مامقانی، تدوین سید صادق حسینی اشکوری، از سوی نشر مجمع ذخائر اسلامی در 124 صفحه، به بهای 95000 ریال خرداد 1392 منتشر شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.