رسائل مشروطیتِ غیابی

میراث مکتوب - مرحوم آیت الله شیخ محمدحسن نجفی کاشانی، متخلص به «غیابی»، فرزند مرحوم آیت الله شیخ ابوالقاسم ابن ملا عبدالحکیم ابن ملا عبدالرحیم بن حسین نجفی کاشانی، در 19 جمادی الثانی 1303 در نجف متولد شد.
وی پس از طی مدارج علمی بنا به خواست پدر و درخواست اهالی بمبئی هند، عازم هند شد و در همانجا سکنی گزید و به ارشاد ده ها هزار نفر از شیعیان اسماعیلی پرداخت. وی در 28 صفر سال 1387 ه.ق در تهران درگذشت. آن مرحوم دارای کتابخانۀ بزرگی بود که بر حسب وصیت خود تمام کتابهای خود که را در شهر بمبئی بود، وقف کتابخانۀ بزرگ آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره) نمود. در این مجموعه، تعداد 4884 جلد کتاب فارسی و عربی و بیش از دو هزار کتاب اردو از چاپی های قدیم هند، به ضمیمۀ تعداد 81 جلد نسخه خطی وجود دارد.
از آن مرحوم تألیفاتی به جای مانده که برخی به زبان عربی، و فارسی و تعدادی هم به گجراتی است و چند عنوان آنها در همان بمبئی چاپ و منتشر گردیده و برخی نیز در تهران. از آن میان می توان به این عناوین اشاره کرد:
­ ریاض الجنان
­مختصر تاریخ زندگانی صاحب شرع اسلام حضرت محمد (ص)
­احکام العیدین
­فلسفۀ نماز
­رسالۀ وسیله النجاه
­مناسک النجفی
­نجاة المومنین
­هادی الانام در ترجمه اردوی کتاب معرفه الامام
­صحت اورتندرستی سهادت کاسرمایه هی
­رسالۀ انسانیت و اخلاق و معرفت یزدان
­نوروز در ایران و اسلام
­اسلام و احکام مذهب شیعه اثنی عشری
رسائل مشروطیت یا مجمع اللوائح به ضمیمۀ رسالۀ تحریم نقل الجائز، از جمله آثاری است که مرحوم آیت الله شیخ محمدحسن نجفی کاشانی به گردآروی آن همت گمارده است. آنچه در زیر می آید بخشی از عناوینی است که در این اثر به چشم می خورد:
کنفرانس اولتیماتوم به انگلیس درباره حوادث ایران، لایحه ثقة الاسلام آشیخ موسی مجتهد نوری، لایحۀ شیخ صالح افندی، رساله بیدار باش و حرف حق، مرامنامه و نظامنامه طرفداران مذهب، اطلاعیه آیات عظام و حجج اسلام در عتبات عالیات.
رسائل مشروطیت یا مجمع اللوائح به ضمیمه رساله تحریم نقل الجائز؛ گردآوردنده: آیت الله شیخ محمد حسن کاشانی نجفی رحیمی؛ به کوشش سیدمحمود مرعشی؛ قم: کتابخانه بزرگ حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره)؛ چاپ اول: 1390؛ در قطع وزیری؛ با 240 صفحه و به بهای 50000 ریال منتشر شده است.

معرفی کتاب از زکیه بیات

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.