اثبات فضیلت مختار ثقفی در رونق انجمن

ميراث مكتوب - منظومه رونق انجمن صحبت لاری به اثبات فضیلت مختار ثقفی می‌پردازد.

مختار را نمی‌توان صرفاً از دل تاریخ شناخت، اگر کسی بخواهد از طریق تاریخی بشناسد که جریان خلافت نوشته اند،‌ مختار چهره مثبتی ندارد. مختاری که اشرافیت عرب را به عنوان جنایتکاران کربلا در هم کوبید و آنها را از هستی ساقط کرد، مورد خشم و غضب بیشتر مورخان خلافت است.

در مجموع می‌توان گفت عملکرد و شخصیت مختار مورد تأیید و تجلیل اهل بیت (ع) بوده است. آنان برای مختار طلب رحمت کرده‌اند که بالاتر از مغفرت است. وقتی امام معصوم برای کسی طلب رحمت کند،‌ نشان دهنده تایید او توسط امام (ع) است.

منظومه رونق انجمن صحبت لاری که براساس دو نسخه تصحیح شده است، حداقل از دو منظر احیا و زنده کردن این نسخه ارزشمند خطی و دیگری ارج نهادن و پاسداشت مقام والای مختار ثقفی نزد ا ئمه اطهار (ع) و شیعیان به خصوص ایرانیان قابل اعتنا است.

دو نسخه در این کتاب مبنا قرار گرفته است:

نسخه محفوظ در کتابخانه ملک به شماره 4744 و نسخه مربوط به آقای معرفت.

عناوین مطرح شده در این نسخه 34 عنوان است که ابتدا سراینده این منظومه با تنسیق الصفاتی بسیار زیبا صفات و نعمت‌های خداوند را نسبت به بندگانش می‌شمارد و در بسیاری از ابیات با استفاده از انواع صنایع ادبی بدیع خصوصاً انواع تلمحیات به آیات و احادیث، الطاف حضرت حق را به پیامبران گوشزد می‌کند. ابیاتی در وصف حضرت رسول می‌سراید و سپس فصلی در بیان حضرت امیر می‌گوید. در ادامه به منقبت حضرت سید الشهدا (ع) و وصف سایر ائمه هدی تا حضرت مهدی (عج) اشارتی دارد. و در ادامه ابیاتی در اثبات فضیلت مختار بیان می ‌کند.

فهرست مطالب کتاب به این شرح است:

مقدمه

تعلیقات و توضیحات

فهرست آیات و احادیث و اشارات فارسی شماره ابیات

نمایه‌ها

کتاب‌نامه

«رونق انجمن (مختارنامه)» اثر محمد باقر بن محمد علی صحبت لاری با مقدمه، تصحیح و تعلیقات مرتضی چرمگی عمرانی در 172 صفحه از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در مشهد در سال 93 منتشر شده است.

منبع: بساتين

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.