نقد و بررسی تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران در عصر آل‌ بویه

ميراث مكتوب - نشست نقد و بررسی کتاب «تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران در عصر آل‌ بویه» با حضور سیدصادق سجادی، علی بهرامیان و صادق حجتی 27 خرداد در شهر كتاب برگزار می شود.

آل بویه در اوج تمدن پر نقش و نگار اسلامی بر بغداد استیلا یافتند و با اقداماتی که تساهل فرهنگی ویژگی اصلی آن بود، در شمار یکی از حامیان پر ارج این تمدن قرار گرفته و بر شکوه و مجد آن افزودند.

برآمدن آل بویه به عنوان حکومتی شیعی نیز تاثیر چشم‌گیری در بسط مباحث فقه سیاسی در اندیشه‌ی شیعی و طریقه‌ی تعامل این مذهب با مقوله‌ی حاکمیت و مباحث مرتبط با آن چون مشروعیت، حدود اختیارات، شرایط حاکم و ... داشت. درباره‌ی دوره‌ی آل‌بویه منابع فارسی بسیار محدود است. به تازگی کتاب «تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران در عصر آل بویه» به قلم صادق حجتی و به همت نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد ساعت ۱۶:۳۰ به نقد و بررسی این کتاب اختصاص دارد که با حضور سیدصادق سجادی، علی بهرامیان و صادق حجتی در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.