دکتر ثروتیان حساسیت بسیاری بر روی تصحیح متون داشتند

ميراث مكتوب - علیرضا قوجه زاده از شاگردان زنده یاد دکتر بهروز ثروتیان با اشاره به خدمات آن استاد فقید گفت: دکتر ثروتیان حساسیت خاصی بر روی تصحیح متون داشتند و هر زمان که اثری را تصحیح می کردند با نهایت دقت این کار را انجام می دادند.
وی با بیان اینکه مرحوم استاد ثروتیان علاوه بر تصحیح، به حوزه تحلیل و تفسیر نیز نگاهی جدی داشت بیان کرد: دکتر ثروتیان از سال 1354 که مدرک دکتری را با نمره ممتازی گرفتند در دانشگاه تبریز به تدریس پرداختند. اولین اثر ایشان فر در شاهنامه بود و در دوره دکتری نیز جاویدان خردنامه را تصحیح کردند. پس از انقلاب به طور جدی به تصحیح آثار نظامی پرداختند که از ایشان مخزن الاسرار در سال 1368 به چاپ رسید.
قوجه زاده با اشاره به دیگر آثار تصحیح شده توسط دکتر ثروتیان گفت: استاد ثروتیان علاوه بر آثار نظامی، تصحیح انتقادی دیوان حافظ را نیز انجام داده اند و حساسیت خاصی بر روی نسخه های اصلی داشتند تا جایی که اگر به موردی برمی خوردند به صراحت می گفتند که برای من مفهوم نشده است و این نشان دهنده شجاعت ایشان در کار تصحیح بود.
این پژوهشگر زنده یاد دکتر ثروتیان را فردی جامع الاطراف دانست و تصریح کرد: استاد ثروتیان علاوه بر تصحیح، دستی در کرسی های نظامی شناسی داشتند و مطالعه بسیار عمیقی در آثار عطار، دیوان نیر تبریزی و رشیدالدین میبدی انجام داده است. ایشان از شعر و ادبیات معاصر نیز غفلت نکرده بود و به اشعار شهریار علاقه بسیاری داشت. به هرحال دکتر ثروتیان با کتاب بود، با کتاب زندگی کرد و زندگی او نیز با کتاب به پایان رسید. ایشان علاوه بر کتاب و تصحیح، مقالات متعددی نیز داشتند. حتی می توان گفت ایشان با تصحیحی كه از آثار نظامی انجام دادند بسیاری از مشکلات آثار نظامی را حل کردند.
قوجه زاده در ادامه بیان کرد: دکتر ثروتیان نقل می کردند برای تصحیح آثار نظامی مدت هفت سال در زیرزمین خانه خود به تحقیق پرداختند و این نشان دهنده جدیت آن مرحوم به امر تحقیق و تصحیح بود. از کارهای ارزنده ایشان همچنین چاپ دیوان هایی بود که بسیاری از آنها از روی نسخه های خطی و چاپی صورت می گرفت و در این زمینه آنقدر حساس بودند که اگر دیوانی با اشتباه به چاپ می رسید دکتر ثروتیان بر روی آن نقدهای تندی می نوشتند.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.