مقالات دوماهنامه گزارش میراث 56 و 57/2

تحلیل تاریخی - تحلیل پدیدارشناختی

ميراث مكتوب - در یک تقسیم بندی کلی، روش تحلیل محتوای متن را می توان به دو دسته تقسیم کرد: تحلیل تاریخی و تحلیل پدیدارشناختی.

در تحلیل تاریخی، بررسی روزگار مؤلف و تاریخ نگارش متن، زمینه های تاریخی و اجتماعی آن ها، استادان مؤلف و ریشه های اندیشگی یا مکتب فکری او، منابع متن و مواردی از این دست، مواد تحلیل را فراهم می آورند؛ و محتوای متن در چهارچوب تاریخ، جامعه و سیاست تحلیل و نهایتاً در ساختاری تکامل نگرانه تحلیل می شود. در این روش، متن محصولی کاملاً تاریخی در نظر گرفته می شود که با بررسی و تحلیل زمینه های زمانی و مکانی آن می توان محتوای آن را هم تحلیل کرد.

این تحلیل تاریخی البته هیچ پیوند مشخصی با تحلیل فلسفی نزد هگل (1770 – 1831 م) ندارد و قائل به جبر تاریخی که در هر دوره جلوه ای از روح مطلق را پدیدار می سازد نیست؛ بلکه در این شیوه نگاهی عینیت گرا بر ذهن تحلیل گرا متن حاکم است که شرایط، زمانه و زمینه های تاریخی، اجتماعی و سیاسی را عامل پیدایش شکل و محتوای یک متن می شمارد و می کوشد با تحلیل آن ها ساختار و محتوای متن را تحلیل کند.

متن كامل مقاله روش شناسي تحليل متن - 4 (تحليل تاريخي - تحليل پديدارشناختي) نوشته سيد محمد عمادي حائري را كه در شماره 56 و 57 دوماهنامه گزارش ميراث منتشر شده است بر روي فايل پايين بخوانيد.
دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.