گنجینه ای پژوهشی ناشناخته در کربلا

معرفی، نقد و بررسی دلیل الاطاریح الجامعیة

ميراث مكتوب - پایان نامه ها گنجینه ای پژوهشی هستند که بهره گیری از آنها در تحقیقات بعدی ضرورتی انکارپذیر دارد. گرچه میزان استفاده از آنها وابسته به سیاست گزاری سازمان مربوط در مورد اشاعۀ اطلاعات است. مراکزی که این پایان نامه ها را اختیار دارند گاهی با سیاست های ناصواب و سختگیری زیاد، عملاً کار را به «نقض غرض» می رسانند؛ یعنی چنان می کنند که هرگز پایان نامه ای دیده نشود، تا آنجا که گاهی در یک موضوع چندین رساله نوشته می شود، گاه با خبر از کارهای پیشین (که امکان دسترسی به آنها نبود) و گاه حتی بدون خبر داشتن از کارهای پیشین (که حتی اطلاع رسانی در مورد رساله های دانشگاهی انجام نمی شود).

هدف از این گفتار، نقد و بررسی سیاست های اشاعۀ اطلاعات در مورد پایان نامه های دانشگاهی نیست؛ زیرا در این مورد کارهای مستقل نوشته شده است، بلکه هدف از آن، شناساندن گنجینه ای سرشار از پایان نامه های دانشگاهی (عمدتاً به زبان های عربی و انگلیسی) است که با کمترین زحمت می توان به متن کامل رساله دست یافت. کسانی که در مسیر پژوهش به چنین نیازی رسیده اند، به خوبی قدر چنین امکانی را می فهمند. این گنجینه در کتابخانۀ حرم حضرت ابوالفضل – علیه السلام – در کربلا قرار دارد که در این گفتار به معرفی آن می پردازیم.

متن کامل مقالۀ «گنجینه ای پژوهشی ناشناخته در کربلا (معرفی، نقد و بررسی دلیل الاطاریح الجامعیة)» نوشتۀ عبدالحسين طالعي که در ماهنامه کتاب ماه كليات ، شماره پياپي 198 به چاپ رسیده است را بر روی فایل پایین مطالعه کنید.دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.