مقالات دوماهنامه تخصصی گزارش میراث/ 56 و 57

نگاهی به موضوع کتاب سوزی در ایران

ميراث مكتوب - استاد مرتضی مطهری در کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران موضوع حادثۀ کتابسوزی اعراب مسلمان در ایران را رد و دلایل مختلفی برای این اعتقاد خود ارائه کرده است، از جمله: اگر این حادثه واقعیت تاریخی داشته باشد و مسلمین کتابخانه یا کتابخانه های ایران را به آتش کشیده باشند، جای این هست که گفته شود، اسلام ماهیتی ویرانگر داشته، نه سازنده؛ حداقل باید گفته شود که اسلام هرچند سازندۀ تمدن و فرهنگی بوده است، اما ویرانگر تمدنها و فرهنگ هایی هم بوده است.

نكته قابل تامل در گفتار استاد اين است كه ايشان ماهيت سازنده اسلام را با اعمال و رفتاري پيوند داده كه از ناحيه برخي از فاتحان مسلمان در آستانه حمله به ايران سر زده است. اين در حالي است كه مطالعه در تاريخ اسلام نشان مي دهد اگرچه با پذيرش آيين اسلام اعراب برخي از اعمال ناشايست خود را ترك كرده بودند اما بدان معنا نبوده است كه اسلام آنان را كانلا دگرگون كرده بود.

متن كامل مقاله «نگاهي به موضوع كتاب سوزي در ايران (نقدي بر نظر استاد مرتضي مطهري در كتاب خدمات متقابل اسلام و ايران)» نوشته وحيد سبزيان پور و رضا كياني كه در شماره 56 و 57 دوماهنامه تخصصي گزارش ميراث منتشر شده است را بر روي فايل پايين مطالعه كنيد.دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.