عصری با سهروردی

ميراث مكتوب - نشست «عصری با سهروردی» با حضور دکتر ضیاء موحد و دکتر سیدمحمود یوسف‌ ثانی سه شنبه 31 تیر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می شود.

شیخ شهاب‌الدین یحیی سهروردی، موسس دومین حوزه‌ی اندیشه‌ی فلسفی در اسلام که حکمت اشراق نام گرفته است و نزدیک به پنجاه اثر به فارسی و عربی نوشته است. سهروردی در فلسفه‌ی ایرانی و اسلامی، جایگاه مهمی دارد. اندیشه و هوش سرشارش، وی را به نقد فلسفه‌ی مشایی کشاند و در پی آن با بهره‌گیری از حکمت خسروانی و اندیشه‌های هرمسی بنیاد فلسفه‌ی اشراق را پی ریخت.

شیخ اشراق تعلیمات خود را در دو ساختار کاملا متفاوت عرضه داشته است، یکی ساختار عقلانی و دیگری ساختار رمزی و شهودی. در دو دهه‌ اخیر توجه به فلسفه‌ی‌ اشراق و نوآوری‌های سهروردی در فلسفه و منطق و عرفان بیشتر شده است و آثار جدیدی درباره‌ سهروردی به زبان‌های مختلف نوشته شده و روز هشتم مرداد روز بزرگداشت سهروردی نام‌گذاری شده است.

در آستانه‌ی روز بزرگداشت سهروردی، نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ساعت ۱۶:۳۰ به بررسی نوآوری‌های سهروردی در فلسفه و منطق اختصاص دارد که با حضور دکتر ضیاء موحد و دکتر سیدمحمود یوسف‌ ثانی در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.