صائب و سبک هندی در گسترۀ تحقیقات ادبی

ميراث مكتوب - در سال 1354 همایشی پیرامون احوال و آثار صائب تبریزی شاعر بلندآوازۀ نازک خیال دورۀ صفوی به ابتکار و پایمردی شادروان استاد ایرج افشار با شرکت دانشمندان و صائب شناسان نامور از 27 تا 29 دی ماه، در کتابخانۀ مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران تشکیل و مقالات ارزشمندی در آن نشست علمی ارائه و قرائت گردید.

ادیب و پژوهشگر وارسته زنده یاد محمدرسول دریاگشت با همت بلند خویش به گردآوری و تنظیم آنها این گنجینۀ گرانبها را از پراکندگی و تصاریف روزگار در امان داشت و یادگاری پایدار از خود بر جای گذاشت.

این مقالات ارزنده که متأسفانه هم اکنون بیشتر نویسندگان آن سر در نقاب خاک کشیده اند، در اواخر سال 1355 با عنوان صائب و سبک هندی به اهتمام محمدرسول دریاگشت و زیر نظر استاد ایرج افشار در 1500 نسخه در سلسلۀ انتشارات کتابخانۀ مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران به چاپ رسید و به زودی نایاب گردید.
نیاز جامعۀ فرهنگی، به ویژه دانشجویان و دوستداران شعر صائب، صاحب این اثر را بر آن داشت تا کتاب مذکور را با تعلیقات و الحاقات لازم به چاپ جدید بسپارد. این کتاب در سال 1371 در 3300 نسخه از سوی نشر قطره به چاپ رسید.

کتاب پیش رو، چاپ سوم کتاب صائب و سبک هندی در گسترۀ تحقیقات ادبی است که به تازگی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار یزدی منتشر کرده است.

بخش اول این کتاب به متن سخنرانی های دکتر سعید ارباب شیرانی، کریم امیری فیروزکوهی، محمد ابراهیم باستانی پاریزی، محمد بیریانی گیلانی (شیدا)، محمدامین ریاحی، دکتر عبدالحسین زرین کوب، خلیل سامانی، دکتر محمد سیاسی، سید محمد محیط طباطبایی، دکتر امیربانو کریمی، احمد گلچین معانی، دکتر پرویز ناتل خانلری، حبیب یغمایی، دکتر غلامحسین یوسفی و استاد ایرج افشار اختصاص دارد.

و در بخش دوم منتخبی از نوشته های صائب شناسان و محققان دیگر دربارۀ صائب آورده شده است.

بخش سوم کتاب پیوست کتاب است که به نمونه های خط صائب و عکس شاعر، فهرست نام اشخاص، فهرست نام مکان های جغرافیایی، فهرست نام اقوام، سلسله ها، مدنیات و فهرست نام کتاب ها و نشریات می پردازد.

درياگشت، محمدرسول: صائب و سبک هندی در گسترۀ تحقیقات ادبی، تهران، بنياد موقوفات دكتر محمود افشار، 380000 ريال، 1393.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.