عناصر بنیادین در نظریه‌ های روایت

ميراث مكتوب - روايت، نقل رويدادهايي با رابطه زماني و مكاني و علت و معلولي است كه در يك جهان معين و قابل تعريف رخ مي دهند.

کتاب حاضر در پی آن نیست که مسائل مطرح در عرصۀ روایت‌ پژوهی را از منظر همۀ رویکردهای ممکن بررسی کند، بلکه تنها از دیدگاهی مشخص و محدود به این مسائل مي نگرد.

اما دیدگاه مورد نظر، که هم به کار نویسنده بیاید و هم نیازهای منتقد داستان را پاسخ گوید، خود آمیزه‌ای است از آرای صاحب ‌نظرانی که در شاخه ‌های نسبتاً ناهمگونی از روایت ‌پژوهی، و نیز در رشته‌هایی کم ‌و بیش مرتبط با روایت ‌پژوهی به مطالعه پرداخته‌اند.

ازاین‌رو، مولفان در كتاب عناصر بنیادین در نظریه‌های روایت درصدد هستند در کنار معرفی الگویی خاص برای تشخیص ویژگی‌های بنیادین روایت و مقایسۀ انواع بازنمودهای روایی، به معرفی فشردۀ مهم‌ترین نظریه‌های روایت بپردازند.

بنابراین، کتاب حاضر، هم خواننده را به یافتن جزئیات بیش‌تر درباره سنت ‌های روایت‌ پژوهی وامی‌دارد، و هم پایگاه مناسبی را برای ارزیابی این سنت ‌ها در اختیار می‌گذارد. یکی دیگر از اهداف عمده این کتاب، بالا بردن توانایی و انگیزه خوانندگان برای به‌کارگیری مباحث حاضر و پیشبرد روایت ‌پژوهی در جهت افزایش تعامل میان بسیاری از حوزه‌های مرتبط با داستان بوده است؛ حوزه‌هایی که از علوم انسانی و اجتماعی، تا پزشکی و هنر دامن گسترده‌اند.

ديويد هرمن، عناصر بنیادین در نظریه‌ های روایت، ترجمه حسين صافي، تهران، ني، 264 صفحه، 1393.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.