در جستجوی جشن ها و آیین های فراموش شده

ميراث مكتوب - کتاب جشن ها و آیین های ایرانی (با تکیه بر اسطوره و مردم شناسی) به نویسندگی حسام الدین مهدوی توسط انتشارات افکار منتشر شده است.

در این نوشتار سعی شده مبانی و اصول جشن‌های کهن، زمینه و ریشه‌های شکل‌گیری و نمودهای آن در فرهنگ ایرانی مورد کاوش قرار گیرد.

جشن واژه‌ای است که در اوستا به صورت یَسَنَ، در زبان پهلوی یَزَشنه و در سانسکریت به صورت یَنچه، در کل به معنای ستایش و نیایش نوشته شده است و امروزه به معنای آیین‌های شادمانی به کار می‌رود. آنچه از جشن به ذهن خطور می‌کند، همان شادی، پایکوبی، سرور و امثال این واژه‌ها است.

در اين كتاب سعی شده مبانی و اصول جشن‌های کهن، زمینه و ریشه‌های شکل‌گیری و نمودهای آن در فرهنگ ایرانی مورد کاوش قرار گیرد. همچنین تلاش نگارنده بر آن بوده است که با رعایت اصل فراغت از هر نوع جانب‌ داری همۀ جشن‌هایی که در میان اقوام ایرانی برگزار می‌شود، بررسی شوند.

حسام الدين مهدوي در فصل اول اين كتاب اسطوره و آیین را بررسي كرده و سپس به منابع اساطیر ایرانی پرداخته است. تقویم و گاه‌شماری جشن و توضيحاتي درباره جشن ها از ديگر مطالبي است كه مولف در اين اثر درباره آن سخن گفته است.

به اعتقاد نويسنده در بررسی جشن‌های ایرانی این مطلب دریافت می‌شود که آنچه در این جشن‌ها همواره مورد احترام و پاسداشت است، انسان، طبیعت، شادمانی و نیز طلب برکت است.

مهدوي، حسام الدين، جشن ها و آیین های ایرانی، تهران، افكار، 288 صفحه، 1392.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.