رونمایی از «دانش و آزادگي» با نکوداشت استاد راشد محصل

مردان ادب تا به ابد مي مانند

ميراث مكتوب - يک بار ديگر مشهد، شکوه اديب مرد بزرگي از خاک خراسان را پاس داشت.

در بيست و هشتمين گردهمايي فرهنگسراي فردوسي، از دوستان قديمي اش گرفته تا شاگردانش که هر کدام براي خود در دانشگاه هاي مختلف کشور بر کرسي استادي تکيه زده اند، تا روسا و ديگر اساتيد دانشگاه ها که از شهرهاي ديگر خود را به اين جلسه «دانش و آزادگي» رسانده بودند و تا فرزندانش و کساني که دل در گروي فرهنگ و ادب اين سرزمين دارند، حضور داشتند.مراسم رأس ساعت اعلام شده آغاز مي شود و صندلي هاي سالن هم پر شده است. آن قدر که حتي برخي مهمانان ترجيح دادند ساعت ها به ديوار تکيه بدهند و بايستند؛ اما مراسم را ترک نکنند...

پس از آغاز رسمي برنامه ابتدا دکتر ياحقي، مدير فرهنگسراي فردوسي با اشاره به فعاليت هاي اين فرهنگسرا در بزرگداشت اساتيد ادب اين برنامه را تجليل از يکي از نمادهاي «دانش و آزادگي» يعني استاد محمدرضا راشد محصل اعلام کرد و پس از سخناني کوتاه که با شور و علاقه اي خاص نسبت به دکتر راشد محصل همراه بود، به يک نکته ويژه در اخلاق و رفتار دکتر راشد اشاره کرد و آن اشتياق فراوان به کتاب است و اين که اين استاد نه تنها کتاب را براي خود مي خواهد که گاه مي خرد و به ديگران مي دهد تا بخوانند.

او عاشق کتاب است. در ادامه برنامه سخنرانان و اساتيد از دانشگاه هاي مختلف هر کدام دقايقي در تجليل از استاد راشد محصل سخن گفتند، آن چه در بين بيانات همه آن ها مشترک بود، ارادت قلبي، احترام و افتخار شاگردي دکتر راشد محصل بود که آن قدر از ژرفاي قلب سخنرانان برمي آمد که لاجرم بر گوش جان حاضران به نرمي و لطافت مي نشست. دکتر عبدالرحيم قنوات؛ رئيس حوزه رياست دانشگاه فردوسي مشهد با نام بردن از شخصيت هاي بزرگ ادبي کشور که در دانشکده ادبيات دانشگاه فردوسي منشاء خدمات سترگي بوده اند، در تبيين اين عرصه و جايگاه با يادي از يکي از جملات بيهقي، پير مورخ گفت: در اين «کار از لوني ديگر» است و به بيان زندگي نامه گذرا از دکتر راشد محصل پرداخت و در پايان با اين غزل زيباي سعدي سخنانش را تمام کرد:

به پايان آمد اين دفتر حکايت همچنان باقي
به صد دفتر نشايد گفت حسب الحال مشتاقي

بخش ديگري از مراسم نمايش «نماهنگي» بود که مورد استقبال حاضران قرار گرفت و به طور ويژه سخنان ساده و صميمي اين استاد در نماهنگ تأثير پررنگ و نشاني بر مخاطبان گذاشت.دکتر سلمان ساکت از چهره هاي ادب دوست دانشگاه فردوسي در اين نماهنگ از فروتني و سخاوت راشد محصل در نشر دانش و علم سخن گفت و افزود: چه کسي باور مي کند که وي کتاب هاي خودش را با دوچرخه به منزل دانشجويانش مي رساند تا آن ها استفاده کنند؟

ويژگي هايي نيز در بيان پرشور دکتر ياحقي اين گونه آمد: دانش گسترده و آزادگي بي پايان و در خور ستايش که هر دو در دکتر راشد محصل جمع شده است از شاخصه هاي کميابي است، چه دانشمندان زيادي در تاريخ ظهور کردند و آزادگان زيادي برآمده اند اما دانشمندان آزاده کمتر داشته ايم که دکتر راشد محصل يکي از آن هاست.سخنران ديگر دکتر عباس ماهيار از دانشگاه تربيت معلم تهران و دوست قديمي دکتر راشد محصل بود که سخنانش را اين گونه آغاز کرد: «دکتر راشد محصل براي من هميشه هست».

وي با برشمردن ويژگي هاي دوست اديب خود از سعه صدر و نجابت و تسلط ادبي وي ياد کرد.

بخش ديگري از برنامه به هنرنمايي استاد چيره دست کيوان ساکت اختصاص يافت که هم آواي موسيقي را طنين انداز کرد و هم شعر پرمعنايي خواند.دکتر محمد «بهنام فر» از اساتيد دانشگاه بيرجند نيز در آغاز سخنانش از افتخار ۳۰ ساله شاگردي در محضر دکتر راشد محصل گفت و در ادامه وصف حال خود را با اشعاري از مولانا بيان کرد:

اين نفس جان دامنم برتافته است
بوي پيراهان يوسف يافته است

کز براي حق صحبت سال ها
بازگو حالي از آن خوشحال ها

شعرخواني «سعيد عندليب» با اشعاري در وصف استاد راشد محصل نيز رنگ و بويي ديگر به شکوه اين محفل به ياد ماندني بخشيد.

دکتر چنگيز مولايي که از دانشگاه تبريز رنج سفر بر خود هموار داشته بود، سخنران بعدي بود که سخاوت، فروتني، حلم، آزادي و آزاد انديشي را از ويژگي هاي استاد خود دانست و در تجليل از او سخن گفت.در ادامه نيز استاد علي باقرزاده (بقا) با وجود کهولت سن روي سن رفت و با شعرخواني خود رونق مراسم نکوداشت را فزوني بخشيد. «ستاره سعادتي» دختر نوجوان شاهنامه خوان آغاجاري که مسير طولاني را تا مشهد طي کرده بود با اجراي خود و خوانش بخشي از شاهنامه تشويق شورانگيز و طولاني مهمانان را برانگيخت.

دکتر سجاد آيدانلو از شاهنامه پژوهان صاحب نام کشور با توجه به فشردگي برنامه ها، تنها دقايقي با ارائه مطلبي تخصصي از «نکته اي در بيتي از داستان رستم و سهراب» پرده برداشت و به توضيح اين سخن فردوسي که «بيابي تو پاداش نيکي شناس» پرداخت و در پايان با خواندن ۲ بيت وصف حال بسياري از شاگردان استاد راشد را بيان کرد که مورد تشويق جانانه اي نيز قرار گرفت. وي خطاب به استاد گفت: دکتر راشد محصل!

لبخند بزن دو چشمان باراني را
تجويز بکن نگاه درماني را

يک شعله بخند تا به آتش بکشي
دانشکده علوم انساني را

فراز بعدي برنامه اما با حس و حال ديگري همراه بود. اين بار مهندس محمدحسين راشد محصل فرزند استاد پشت تريبون قرار گرفت تا متني را خطاب به پدر بخواند که به گفته وي اولين متني بود که بدون ويرايش پدر مي خواند.

سخنران بعدي دکتر سلمان ساکت بود که در تمام طول اجراي اين مراسم باشکوه تمام قد و همچون ميزباني بي قرار ايستاده بود.

او که تلاش هاي زيادي در طول چندين ماه گذشته براي اجراي اين مراسم به خرج داده بود در آغاز سخنان خود گفت: امروز زورم به خودم هم نمي رسد، امروز، روزي است که آرزوي من بود براي اين مرد و با بغض آشکار در صدايش دکتر راشد محصل را نشان داد.

سپس ويدئويي از صحبت هاي خانم دکتر دانيلا منگيلني، استاد دانشگاه ونيز در گراميداشت دکتر راشد پخش شد. ساکت همچنين درباره کتاب «دانش و آزادگي» که ارج نامه اين استاد بود سخن گفت و از اشتياق و استقبال فراوان علاقه مندان دکتر راشد در سراسر ايران گفت و ابراز اميدواري کرد که رضايت خاطر استاد فراهم شود.

سخنان دکتر محمدرضا راشد محصل پس از رونمايي از کتاب مذکور نيز بخش ديگري بود که سراسر ابراز فروتني به علاقه مندان و اعلام ناتواني از سپاس گويي آن ها بود. رونمايي کتاب نيز با حضور دکتر کافي رئيس دانشگاه فردوسي مشهد، سعيد سرابي، مديرکل ارشاد خراسان رضوي، دکتر ياحقي، دکتر اکبر (مفاخر) و دکتر ساکت صورت گرفت و هداياي بسياري نيز به استاد تقديم شد.اين مراسم باشکوه که به تجليل «دانش و آزادگي» پرداخت، به همت دوستداران و علاقه مندان دکتر راشد محصل، فرهنگسراي فردوسي و مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي مشهد، شامگاه جمعه 17 مرداد در مشهد برپا شد.

و پايان اين مراسم همراه بود با دو بيت:

مردان ادب تا به ابد مي مانند
تا کوري ديده حسد مي مانند

از باغ سحر هرزه علف مي کوچد
گل هاي رز سرسبد مي مانند

در اين مراسم همچنين مركز پژوهشي ميراث مكتوب با اهداي لوح سپاس و دوره هشت جلدي كتاب عرفات العاشقين از تلاش هاي علمي استاد محمدرضا راشد محصل تقدير كرد.

منبع: روزنامه خراسان

گزارش تصويري مرتبط
........................................................

مراسم نکوداشت دکتر محمدرضا راشد محصل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.