مسجدجامعی در جشن نودسالگی استاد انوار؛

هیچ مرجعی به اندازه میراث مکتوب نمیتواند متولی چاپ تعلیقات استاد انوار بر شفا باشد

ميراث مكتوب - نام استاد عبدالله انوار در ذهن هر اهل فضل و کتابی با آثاری که هر کدام از آن‌ ها برای یک استاد کافی است، تداعی می ‌شود. حال نود سال از عمر پربركت استاد مي گذرد و هفته گذشته ارادتمندان و شاگردان استاد گردهم آمدند و سالروز تولد او را گرامي داشتند.

خانه هنرمندان در روز پنجشنبه 16 مرداد ميزبان جشن نودسالگي استاد انوار بود. در اين مراسم همچنين مستند «درت التاج» ساخته محسن سلیمانی فاخر در تالار استاد ناصری به نمايش آمد و سپس احمد مسجد جامعي، فريبا افكاري و پیمان ناصح پور به بيان خاطراتي از استاد انوار پرداختند.

پرداختن به کتاب شفای بوعلی سینا از عهده هر مقام علمی بر نمی آید

احمد مسجدجامعی، رئیس شورای تهران در مراسم نقد و نمایش فیلم مستند «درة التاج» به کارگردانی محسن سلیمانی فاخر، ویژه بررسی شخصیت علمی استاد سید عبدالله انوار گفت: پرداختن به 22 جلد کتاب شفای بوعلی سینا از عهده هر مقام علمی بر نمی آید، الهیات، فلسفه، پزشکی و موسیقی هرکدام تخصص ویژه ای می خواهد که تنها استاد انوار توانست با احاطه بر علوم قدیم و جدید این کتب گرانقدر را شرح و ترجمه کند.

وی با ذکر خاطره ای از استاد انوار تصریح کرد: جایگاه علمی این والامقام به قدری است که برگزاری مراسم های تجلیل نمی تواند قدر و شان این ایشان را در عرصه علم و آگاهی ادا کند.

رييس شوراي اسلامي شهر تهران افزود: هیچ مرجعی به اندازه مركز پژوهشي میراث مکتوب نمی تواند متولی چاپ تعلیقات استاد انوار بر شفا باشد كه اميدواريم زودتر منتشر شود.

در ادامه استاد عبدالله انوار با قدرداني از برگزاركنندگان اين مراسم گفت: همیشه از دیده شدن و برگزاری مراسم های تجلیل فراری بوده ام و هیچگاه سعی نکرده ام خود را در معرض نمایش و معرفی قرار دهم اما اصرار دوستان عرصه علم و فرهنگ مرا به ناچار تسلیم می کند.

جهاني بنشسته در گوشه اي

در ادامه دکتر فریبا افکاری، استاد کتابداری دانشگاه تهران استاد انوار را «مصداق جهانی بنشسته در گوشه ای» خطاب کرد و گفت: فضائل این استاد به قدری زیاد است که ذکر آن هیچگاه حق مطلب را ادا نمی کند.

وی یادآور شد: در سال 1369 هنگاميکه دانشجوي کارشناسي ارشد نسخ خطي دانشگاه تهران بودم، با نخستين فهرستهاي نسخه هاي خطي کتابخانه ملي که از خامه استاد انوار تراوش نمود، آشنا شدم. ده جلد از نسخه هاي خطي فارسي و عربي با دقت و نظم خاصي از سوي استاد معرفي شده بود و داراي مقدمه هاي عالمانه و ارزشمندي بود. استاد نخستين فهرست نگاري بود که بر اساس کار برگه نسخه هاي خطي که به همت بزرگاني چون مجتبي مينوي، ايرج افشار، دکتر امين رياحي و محمدتقي دانش پژوه تهيه و مصوب شده بود، کار ميکرد؛ برخلاف ديگر فهرست نگاران معاصر خود که از هر فرم يو کاربرگه يي گريزان بودند و با سليقه و ذوق شخصي خود کار ميکردند. در طول دوره تحصيل ميبايست براي انجام تحقيقات لازم به حضور استاد انوار ميرسيدم.

وی افزود: استاد بازنشسته بودند و در منزل خود در کاشانک مشغول تحصيل و مباحثه با شاگردان خود بودند. ساعتها درس ميگفتند و بدون کوچک ترين چشم داشت مادي جذبه و جذابيت فوق العادهاي براي شاگردان داشتند. در امور دانشجويان سختگير بودند و در تهيه ارائه تکاليف درسي ايشان با دقت و وسواس بسياري ميکوشيدند اما هنگام پاسخ به پرسشها و رفع اشکالات، استاد انوار بخشنده و مهربان بود. از امانت هيچ کتابي از کتابخانه بزرگ و شخصي خود دريغ نداشت و پايان نامه ها و تکاليف دانشجويان را با دقت ميخواندند و اصلاحات لازم را اعمال ميداشتند. سالها گذشت و براي انجام مصاحبه و تهيه مقالهاي در باب چگونگي قيمت گذاري اسناد و کتب خطي براي نشر کتاب ماه کليات از استاد تقاضاي وقت کردم تا اجازه فرمايند و در منزل به خدمتشان برسم. استاد که خود از اعضاي هيات علمي و قيمتگذاري تقويم اسناد و کتب خطي کتابخانه ملي و مرکز اسناد بودند و با ظرايف و دقايق اين امر سالها آشنا بودند، با مهرباني پذيرفتند. زمان يکساعته، چهار ساعت به طول انجاميد و استاد با سعه صدر به بيان ويژگيهاي اين امر پرداختند و از نخستين تجارب خود با مرحوم مهدي بياني در کتابخانه ملي و از خاطرات تحصيل خود گرفته تا تاريخچه کتابخانه ملي و روشهاي فهرست نگاري و خاطرات رجال سياسي و فرهنگي نکاتي را بيان فرمودند و گويي تاريخ هر واقعه را جزء به جزء پيش رو داشتند و با ياري از حافظه فوق العاده خود به تصوير ميکشيدند.

افکاری با اشاره به تالیف کتابی درباره استاد گفت. تنها نام برازنده کتاب «در جستجوی گمنامی» بود که الحق استاد را باید در گمناشی اش به جستجو پرداخت.

استاد جایگاه منحصر به فردی دارد

سپس دکتر پیمان ناصح پور، استاد دانشگاه تهران نیز با بيان خدمات علمي دكتر انوار تصریح کرد: در طول تحصیلاتم در داخل و خارج از کشور، هر گاه در مقام مقایسه اساتیدم قرار می گیرم استاد جایگاه منحصر به فردی دارد

وی افزود: هرگاه در کلاس شاگردی استاد حضور داشتم شگفت زده می شدم، از وینگشتاین آموختن به زبان انگلیسی تا علم موسیقی تا فلسفه و زبان فرانسه و عربی ، در حقیقت هر روز که نزد استاد می رفتم بعدی نا شناخته از شخصیت و علم استاد را می دیدم.

محسن سلیمانی فاخر، کارگردان فیلم مستند «درة التاج» تصریح کرد: بزرگی و سترگی استاد به قدری رفیع است که وظیفه من تنها ادای دین به این شخصیت بود و عهد کردم که در مقابل استاد فقط دوربین را رکورد کنم.

وی ادامه داد: هر فیلم مستندی یک سفارش دهنده دارد یا سرمایه گذار یا مخاطبان خاص و یا خود فیلمساز، من خودم سفارش دهنده فیلم بودم و تمام نقایص فیلم را می پذیرم چرا که من نگاه فرمیک و هنری مد نظر نداشتم و وظیفه ام را در این می دانستم که بتوانم لااقل در هر نمایشی چندین نفر را در عرصه علم و پژوهش با استاد آشنا کنم.

در روز جمعه 17 مرداد نيز رئیس شورای شهر تهران همراه با جمعی از خبرنگاران و چهره‌های فرهنگی کشور همچون دکتر مهدی محقق و دكتر نوش آفرین انصاری جشن روز خبرنگار و تولد 90 سالگی استاد سید عبدالله انوار در خانه «امین‌الضرب» برگزار کرد.

تصاوير سالروز تولد استاد عبدالله انوار در خانه هنرمندان


تصوير سالروز تولد استاد عبدالله انوار در خانه «امین ‌الضرب»


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.