عناوین پایان نامه هایی که در جایزه دکتر مجتبایی داوری می شوند

سیطره کمیت بر کیفیت در مقطع تحصیلات تکمیلی

ميراث مكتوب - داوری چهارمین دورۀ جایزۀ دکتر فتح‌ الله مجتبایی آغاز شد. از میان پایان نامه های ارسالی تنها یک پایان نامه به تصحیح متن اختصاص دارد.

دکتر فتح‌الله مجتبایی، ضیاء موحد، حسین معصومی ‌همدانی، شهرام پازوکی، محمد دهقانی و علی‌اصغر محمدخانی داوری پایان‌نامه‌ها را بر عهده دارند.

نخستین جلسه‌ هیات داوران جایزه‌ دکتر فتح‌الله مجتبایی در روز دوشنبه، دهم شهریور، در مرکز فرهنگی شهر کتاب تشکیل شد.

در این جلسه، ارزیابی اولیه از شانزده پایان‌نامه‌ دکتری رشته‌های زبان و ادبیات فارسی و ادیان و عرفان که برای چهارمین دوره‌ی این جایزه ارسال شده است، صورت گرفت. در این دوره از بیشتر دانشگاه‌های کشور پایان نامه ارسال شده و مانند سال‌های گذشته، در میان پایان‌نامه‌هایی که در سال ۱۳۹۲ در رشته‌ زبان و ادبیات فارسی دفاع شده، بیشترین تعداد به بررسی آثار و آ‌رای مولانا اختصاص دارد.

هیات داوران بر این نکته تاکید کردند که در سال‌های اخیر، در آموزش عالی کشور به ویژه در حوزه‌ تحصیلات تکمیلی کمیت بر کیفیت سیطره داشته است و در بسیاری از مراکز دانشگاهی که شرایط لازم برای تربیت دانشجویان دوره‌ دکتری را ندارند تعداد فراوانی دانشجوی دکتری جذب می‌شود که این مساله باعث نزول کیفی دوره‌های دکتری در رشته‌های علوم انسانی است.

عناوین پایان‌نامه‌های ارسالی به چهارمین جایزه‌ دکتر مجتبایی بدین شرح است:

«احوال، آثار و آراء عرفانی سعدالدین حمویی»: عالیه نوری، «بازیابی سبک شخصی مولوی در غزلیات شمس با استفاده از تکنیک جریان سیال ذهن»: مینا بهنام، «بررسی عناصر مؤثر در انسجام شعر معاصر»: مهدی دهرامی، «بررسی تحلیلی سیر تحوّل اسطوره در داستان های غنایی منظوم فارسی از ابتدا تا دوره‌ی صفویه»: منا احمدی، «بررسی ساختار روایی منظومه‌های عطار»: محسن بتلاب اکبرآبادی، «بررسی نظام‌های استعاری عشق در پنج متن عرفانی بر اساس نظریه‌ی استعاره‌ی شناختی»: بی بی زهره هاشمی، «بررسی و تحلیل تطیبقی استعاره در بلاغت اسلامی و نظریه استعاره بر اساس ترجمه‌ی کتابی از پانتر»: محمدمهدی مقیمی‌زاده، «بلاغت ساختارهای نحوی در تاریخ بیهقی»: لیلا سیدقاسم، «بلاغت ساختارهای نحوی در غزلیات شمس»: سمیرا قیومی، «تجلی وحدت وجود در آثار مولانا و ابن‌فارض»: مریم فریدی‌دستجردی، «تصحیح انتقادی دیوان سیدحسن غزنوی»: عبّاس بِگ‌جانی، «تمثیل روایی (آلیگوری) در غزلیّات شمس تبریزی»: چنور برهانی، «چیستی زبان دین از دیدگاه مولوی»: حمیده طهرانی حائری، «زندگی اجتماعی، دینی مسلمانان و هندوها بعد از استقلال هند»: عبدالله شایان‌راد، «مطالعه‌ی سبک‌شناختی گفتارنوشت‌های نثر عرفانی»: داوود پورمظفری، «نقد و تحلیل ادبیات ستایشی تا پایان قرن هشتم هجری»: آرش امرایی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.